Stamboom Bus-vanden Elsen » Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen (1288-1342)

Persoonlijke gegevens Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen 

Bron 1

Gezin van Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen

Hij is getrouwd met Catharina van Brederode.

Zij zijn getrouwd.


Kind(eren):

  1. Philipp van Polanen  1320-1375
  2. Maria van Polanen  1326-1378
  3. N van Polanen  1330-????


Notities over Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen

Hij was de zoon van Philips III van Duivenvoorde en een halfbroer van diens buitenechtelijke zoon Willem van Duivenvoorde. Hij komt het eerst voor in 1305 en erfde tussen 1307 en 1309 van zijn vader het huis en goed te Polanen (Monster). Van Polanen wist zijn bezit in het Westland uit te breiden met een molen te Monster (1311), met tienden aldaar (1322) en met tienden onder Delft, Maasland en Schipluiden (1324). In 1326 verkreeg hij nog eens de heerlijkheden erfpachten van Krimpen aan de Merwede, Krimpen aan de IJssel, Ouderkerk en Zuidbroek. In 1328 was hij aanwezig bij de Slag bij Kassel onder de graaf van Vlaanderen (Lodewijk II van Nevers), in het jaar erop werd hij in maart 1329 tot ridder geslagen. Na het overlijden van zijn rijke halfbroer Willem van Duivenvoorde, erfde Jan I zijn burcht te Geertruidenberg. Hij werd in 1331 tot baljuw van Woerden benoemt, in 1331 en 1336 baljuw van Rijnland, en in 1339 baljuw van Kennemerland en West-Friesland. Samen met zijn zoon Jan II van Polanen (1324–1378) pandde hij vanaf 9 december 1339 van hertog Jan III van Brabant de heerlijkheid Breda, waarvan zijn broer Willem het vruchtgebruik kreeg (of oorspronkelijk bezat). Zijn zoon Jan II van Polanen kocht de heerlijkheid Breda in 1350 en liet er het kasteel van Breda bouwen. Jan II van Polanen gaf ook opdracht om een muur op te trekken rond Breda om de stad te beschermen tegen aanvallers. Jan I van Polanen overleed in 1342 en werd te Monster in de kerk begraven.

[bewerken] Vrouw en kinderen

Jan I van Polanen huwde in 1322 met Catharina van Brederode (1297-1372) en is de overgrootvader van Johanna van Polanen. Ze kregen minstens vijf kinderen.

Jan II van Polanen

Philips (of Filips) van Polanen

Dirk van Polanen

Gerard van Polanen

 

 

 

 

Stamboom

 

[bewerken] Verwante artikelen

Heer van Breda

Lijst van heren van Breda

Graf van Jan II van Polanen

[bewerken] Externe link

Jan van Polanen

H.J. Koenen, Willem Snikkerieme in Wapenheraut VIII (1904).

Wordt op 6 december 1305 genoemd als zoon van Philips van Duivenvoorde en 30 maart 1306 als neef van Dirk van den Wale, die hem 17 september 1311 de molen te Voswijc in Monsterambacht schonk. Van zijn vader erfde hij tussen 1307 en 1309 de bezitting Polanen, eveneens gelegen onder Monster. Op 30 maart 132622 pachtte hij de heerlijkheid van de Lek, te weten de ambachten: Krimpen aan de Merwede (= aan de Lek), Krimpen aan de Yssel, Ouderkerk en Zuidbroek ?om 490 pond Hollands, den grote Tornoyse voir achte penninghe gherekent, die hi ghehelic ende al betaeld hevet?.

In 1327 werd hij beleend met Heemskerk en Castricum, hij werd ridder

(1329) en baljuw in Rijnland (1331), Woerden, Kennemerland en West-Friesland. Op 19 november 1335 verwierf hij Capelle van heer Pieter van der Leek, terwijl hertog Jan 111 van Brabant hem op 9 dec. 1339 de heerlijkheid Breda, waarvan zijn broer Willem v. Duivenvoorde het vruchtgebruik had, voor 28.000 kleine florijnen verpandde. Op 15 januari1342 beleende graaf Willem IV hem nog met een korentiende en de smaltiende in Poeldijk.

Begraven in Monster

NOTE:ridder (1329), baljuw in Rijnland (1331), Woerden, Kennemerland en West-Friesland, ovl. 26.09.1342, begr. te Monster. Hij erfde van zijn vader de bezitting Polanen, gelegen onder Monster. Hertog Jan III van Brabant verpandt hem 1339 de heerlijkheid Breda, waarvan zijn (half-)broer Willem v. Duivenvoorde het vruchtgebruik had.

 

Wordt op 6 december 1305 genoemd als zoon van Philips van Duivenvoorde en 30 maart 1306 als neef van Dirk van den Wale, die hem 17 september 1311 de molen te Voswijc in Monsterambacht schonk. Van zijn vader erfde hij tussen 1307 en 1309 de bezitting Polanen, eveneens gelegen onder Monster. Op 30 maart 132622 pachtte hij de heerlijkheid van de Lek, te weten de ambachten: Krimpen aan de Merwede ( = aan de Lek), Krimpenaan de Yssel, Ouderkerk en Zuidbroek ?om 490 pond Hollands, den grote Tornoyse voir achte penninghe gherekent, die hi ghehelic ende al betaeld hevet?.

In 1327 werd hij beleend met Heemskerk en Castricum, hij werd ridder

(1329) en baljuw in Rijnland (1331), Woerden, Kennemerland en West-Friesland. Op 19 november 1335 verwierf hij Capelle van heer Pieter van der Leek, terwijl hertog Jan111 van Brabant hem op 9 dec. 1339 de heerlijkheid Breda, waarvan zijn broer Willem v. Duivenvoorde het vruchtgebruik had, voor 28.000 kleine florijnen verpandde. Op 15 januari 1342 beleende graaf Willem IV hem nog met een korentiende en de smaltiende in Poeldijk.

 

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. G.J. Hofte Web Site, Gerrit Jan Hofte, Jan van Polanen van Duivenvoorde, 23 september 2011
    Toegevoegd door een Smart Match te bevestigen
    Stamboom op MyHeritage.com
    Familiesite: G.J. Hofte Web Site
    Stamboom: GJHofte20110207

Historische gebeurtenissen



Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen


De publicatie Stamboom Bus-vanden Elsen is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Hans Bus, "Stamboom Bus-vanden Elsen", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-bus/I8161.php : benaderd 14 januari 2026), "Jan I van Duivenvoorde van Polanen van Zoelen (1288-1342)".