Stamboom Veenstra, Dijkstra, Peperkamp en Van den Dobbelsteen » Franciscus Petrus van den Dobbelsteen (1929-2006)

Persoonlijke gegevens Franciscus Petrus van den Dobbelsteen 

  • Hij is geboren op 20 juli 1929.
  • Beroepen:
    • leraar schilderen.
    • oprichter en secretaris van Stichting Museum Het Schildersvak.
  • Feit: (overlijden) .
    In Memoriam
    Frans van den Dobbelsteen
    20 juli 1929 - 12 mei 2006
    Wat bezielt die mensen?

    Wat bezielt die mensen, is de titel van een boekwerkje dat Frans heeft gemaakt ter ere van de opening van Museum Het schildersvak in Boekelo.

    In dit boekje was een A-4tje gewijd aan ieder bestuurslid of oud bestuurslid van de stichting. Van elk bestuurslid waren de beweegreden opgetekend, waarom hij of zij zich had ingezet voor de totstandkoming van het Museum. Een verrassend eerbetoon van Frans aan “zijn” vakbroeders. Verrassend, omdat de bezieling, misschien wel het beste omschreven kan worden als het “Frans van den Dobbelsteen-effect”. Want Frans had een gave:
    Hij verstond de kunst om mensen te interesseren voor vakmanschap. Het maakte niet uit of dit een tekening, een techniek, een productiewijze of een product was. Frans kon je duidelijk maken dat het uniek was en met vakmanschap bereid. Hij genoot van kundige, ervaren vakgenoten en was er zelf ook één.

    En alles was uniek en al was het doorsnee, dan maakte Frans er een kunststukje van; of het gaat om een kiezelsteen, een kistje, een klomp, wat hout dat bij het grof vuil stond, een oude deur of een stuk karton, alles werd in de verf gezet en voorzien van een versiering, een imitatie, een wapenschild of een limerick waarin het vakmanschap werd opgehemeld of op de hak werd genomen. Vaak met humor, altijd met humor en als hij serieus dreigde te worden, dan had je het gevoel dat hij je in de maling nam en was je op je hoede.
    Hij was dan ook een kunstenaar in het je aan het denken zetten. Bewust gestuurde vragen en opmerkingen, die, als je dreigde te ontsporen, door Frans aangevuld werden zodat het er dik bovenop lag dat het niet waar kon zijn. Ieder leermoment kreeg zo een kapstok, waardoor je het bijna niet vergeten kon.

    Toen Frans mij op zijn ziekbed een week of vier geleden vroeg of ik bij de crematieplechtigheid iets wilde zeggen hoefde ik er eigenlijk niet eens over na te denken om bevestigend te antwoorden. Vanzelfsprekend.

    Frans heeft veel voor de bedrijfstak gedaan, veelal belangeloos, omdat hij vond dat de bedrijfstak ondergewaardeerd werd. En dat terwijl er zoveel moois en zoveel vakmanschap aanwezig was. Frans verzamelde een groep mensen om zich heen die net als hij bezorgd waren over de ontwikkelingen in de bedrijfstak, het verdwijnen van het vakmanschap in het schildersambacht, en richtte daarmee “Het Schildersmuseum” op, dat later werd omgedoopt in Museum Het Schildersvak.

    Ook na zijn pensionering was hij gepassioneerd bezig met overdracht van kennis en ervaringen en was hij betrokken bij het maken van examenvragen, met lobbywerk voor het onderwijs, het maken van lesbrieven voor scholen voor een museum bezoek, etc.
    Het leren kijken, bestuderen, beleven en creëren waren zijn stokpaardjes.

    Andere stokpaardjes waren zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en broers en zussen. Een eigen familiewapen prijkt naast de voordeur en als je binnenkomt hangen en staan overal foto’s. De genealogie van de familie staat in dikke dossiers in de kast en een stamboom en familiemomenten zijn creatief vormgegeven. Frans was altijd bezig en zelfs de vakanties, in ieder geval het tijdstip waarop gepland stond om te vertrekken, waren met enige regelmaat ondergeschikt aan zaken die af moesten.

    De kunstenaar en vakman Frans was naast creatief ook praktisch. Hij lost problemen op zijn eigen wijze op en ging door waar anderen ophielden. Mooie voorbeelden vind je bij hun thuis; eerst gordijnen kopen en dan de kleur van de kast aanpassen en de terrastegels waar mos en alg aanslag wordt bestreden met verf en vervolgens gedecoreerd met de namen van de kleinkinderen, zodat ze er altijd zijn.

    Frans wist te boeien en te enthousiasmeren. De gedrevenheid die hij daarbij ten toon spreidde werkte aanstekelijk en wel zo dat je het gevoel kreeg dat je niet achter kon blijven.

    Een aantal van zijn leerlingen heb ik mogen ontmoeten en vaak hoorde ik “ik heb veel aan hem te danken” of “zonder Frans had ik dit niet bereikt”. Zijn leerlingen waren dan ook stuk voor stuk trots op het feit dat ze uit de stal van Frans van den Dobbelsteen kwamen.

    Zonder Frans was het Museum er waarschijnlijk ook nooit geweest en waren vele collectiestukken niet bewaard gebleven. Collectiestukken welke samen een prachtig beeld geven van de geschiedenis van het schildersambacht, de verf-, glas- en behangindustrie, de decoratie- en imitatietechnieken, gereedschappen en de opkomst van de industriële verfverwerking. Een collectie met veel kennis en ervaring.

    Zijn wens, zijn droom, zijn streven, zijn roep om het mooie schildersambacht te behouden voor de toekomstige generaties wordt gedragen door een weer groeiende groep vakgenoten.

    De roep om vakmanschap wordt steeds luider. Wellicht dat dit klimaat ertoe bijdraagt dat een Museum weer tot de mogelijkheden gaat behoren en dat we de wens van Frans alsnog kunnen realiseren.

    Wij zullen de humor, inspiratie, creativiteit en bezieling van Frans hierbij zeker missen. We zullen zijn verhalen nog vaak herinneren en zijn anekdotes doorvertellen.

    Ik ben er trots op dat ik met hem mocht samenwerken, van hem mocht leren en zijn bezieling mocht ervaren.

    Frans bedankt.

    Met groot respect staan wij stil bij het overlijden van de initiatiefnemer, oprichter en secretaris van Stichting Museum Het Schildersvak

    Frans van den Dobbelsteen

    Met zijn liefde voor het schildersambacht, de bewondering voor het vakmanschap en de gave om dit door te geven verliest de branche een uniek mens.

    We wensen Ria, kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte toe.
    Wij zullen zijn inspiratie en creativiteit enorm missen.

    Adri en Ria Broens
    Sjef Morshuis en Herman Klein Nagelvoort
    Henny en Dinny Schothuis
    Jeroen en Chantal Schothuis
  • Hij is overleden op 12 mei 2006 in Enschede, hij was toen 76 jaar oud.
  • Een kind van Adrianus Jacobus van den Dobbelsteen en Anna de Haardt
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 28 maart 2024.

Gezin van Franciscus Petrus van den Dobbelsteen

Hij is getrouwd met Maria Johanna Aalbers.

Zij zijn getrouwd op 21 mei 1959 te Ewijk, hij was toen 29 jaar oud.


Kind(eren):

  1. (Niet openbaar)
  2. (Niet openbaar)
  3. (Niet openbaar)
  4. (Niet openbaar)

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Franciscus Petrus van den Dobbelsteen?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Franciscus Petrus van den Dobbelsteen

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Afbeelding(en) Franciscus Petrus van den Dobbelsteen


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).

Verwantschap Franciscus Petrus van den Dobbelsteen



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.



Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Sam Stamboom, "Stamboom Veenstra, Dijkstra, Peperkamp en Van den Dobbelsteen", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-boris-bas/I9650.php : benaderd 10 januari 2026), "Franciscus Petrus van den Dobbelsteen (1929-2006)".