Stamboom Benerink » M(Meginhard) I van IJsselgouw (????-848)

Persoonlijke gegevens M(Meginhard) I van IJsselgouw 


Gezin van M(Meginhard) I van IJsselgouw


Kind(eren):



Notities over M(Meginhard) I van IJsselgouw

. Van Meginhard I is alleen zijn getuigenis bij zijn vaders gift aan Liudger in 794 bekend. Oorkondelijk komt Meginhard I niet in De Graafschap voor, zodat zijn handelingen in duister gehuld zijn.
Wenskus meldt dat Meginhard I (Maynhard) te identificeren is als voogd van het klooster in Werden en stelt deze in een moeite door ook gelijk aan een Maynhard die twee keer voorkomt in het memorieboek van Corvey. In het licht van de nauwe betrekkingen van de familie met Liudger is een voogdijschap in Werden niet onmogelijk. Voor wat, hoort wat, uiteraard. Tegelijkertijd treedt er ook een Meginhard in de Werdense oorkondes op zonder de vermelding van zijn voogdij. Mogelijk zijn er dus twee Meginhards in die tijd actief. Eerder, in 811, is er een graaf Meginhard betrokken bij de onderhandelingen aan de Eider. Of deze Meginhard als één van de twee voorgaande Meginhards is te identificeren valt slechts te vermoeden.

De voogd Meginhard is betrokken bij twee schenkingen en de Meginhard zonder voogdtitel bij acht andere schenkingen. In 845 en 846 wordt er goed op de Veluwe vergeven, de Meginhard die hierbij optreedt, moet het stellen zonder de titel van voogd. Of de identificatie van Wenskus correct is valt dus te bezien. Het laatste optreden van Meginhard zonder voogdtitel is opgetekend in 848, zodat hij vermoedelijk daarna, maar voor 855 is overleden.
In 824 komt er een Maynhard voor in de overgeleverde tradities van de abdij van Corvey. Of het hier ‘onze’ Meginhard betreft is de vraag. Rond 846 en 847 wordt in dezelfde tradities een Maynhard als laatste getuige in de rijtjes Abbi, Bern, Thanco, Alfinc, Nithard, Maynhard en Baddo, Bern, Barno, Tanco, Alfinc, Nithard, Maynhard vermeld. Het eerste rijtje getuigen betreft goed in Algerushus in pagus Ittergoe en het tweede het onbekende goed Heppium in dezelfde pagus.
Als de pagus Ittergoe gelijk te stellen is aan de Ittergouw, gelegen in het noorden van Hessen rondom Kassel, komt de familie der Esikonen in beeld. waarvan Asig I van Hessengouw ? een vertegenwoordiger is. Saillant detail is dat er ook een goed Brungeringhuson in de Ittergouw ligt. Dit doet sterk denken aan de naam van Meginhard I's grootvader: Brunhari. Verder valt op dat een andere schenking waarbij mogelijk de vader van Meginhard I is betrokken zich wellicht in Hessen afspeelt. Helaas spelen allerlei onzekerheden voor een definitieve identificatie een storende rol.

Stichter van Meinerswijk bij Arnhem
Volgens een hypothese van Verkerk is Meginhard I de naamgever van Vicus Meginhardi (Meinerswijk) dat in 814 genoemd wordt als Meginhardiswich. Meinerswijk ligt ten zuiden van de Rijn bij Arnhem en is van oorsprong een Romeins castellum (Castra Hercules).
Ten noorden van de Rijn is volgens Verkerk de helft van een koninklijk hof door Pippin III in of voor 763 aan het klooster in Prüm geschonken en de andere helft waarschijnlijk aan (een voorvader van?) Brunhari. In 996 wordt Arnhem in tweeën verdeeld. Het oostelijke deel wordt bezit van het klooster in Elten en het westelijke deel komt later in handen van de graven van Gelre, de uiteindelijke erfgenamen van de Hamalandse boedel.

Roerige tijden
Het zijn roerige tijden voor Meginhard I. Saksen is amper veroverd door Karel I 'de Grote' of het Frankische rijk wordt door diens zoon Lodewijk I 'de Vrome' opgedeeld in drie stukken voor zijn drie zonen. Het lot van Hamaland is ongewis. De gouw ligt aan de grens van twee nieuwe rijken: Middenrijk en Oost-Franken.
In 838 wordt Hamaland in beginsel toegewezen aan Lodewijk II 'de Duitser' (Oost-Franken) en vervolgens in 839 aan keizer Lothar I (Middenrijk). Uiteindelijk wordt Hamaland in 843 in het verdrag van Verdun ingedeeld bij Oost-Franken en niet bij het Middenrijk.
Aan de horizon doemen er andere gevaren op, die een rustige toekomst van Hamaland zullen verstoren. Vanaf 834 worden Utrecht en Dorestad meermalen door Noormannen geplunderd. Van keizer Lothar I hoeft Meginhard I niets te verwachten. Deze is door de interne conflicten zo verzwakt dat een krachtdadig optreden tegen de invallers onmogelijk is. De Noormannen gebruiken vrijwel ongestoord Walcheren als hun uitvalsbasis. Te arren moede besluit Lothar I in 839 de Vikingbroers Rorik I ? en Harald III Klak van Haithabu ? met Dorestad te belenen. Harald III Klak krijgt in 841 Walcheren en Rorik I West-Frisia (o.a. Kennemerland) erbij. In de hoop dat dit nieuwe invallen zal voorkomen. Dit onder het motto: met dieven vang je dieven.
Als het inderdaad rustig wordt meent Lothar I dat hij het wel weer zonder Rorik I en Harald III Klak kan stellen. In 844 worden beide broers, op valse grond, gevangen genomen wegens landverraad. Harald III Klak komt hierbij om, maar Rorik I weet uit gevangenschap te ontsnappen en biedt Lodewijk 'de Duitser' zijn diensten aan, maar verdwijnt vervolgens naar Denemarken. Gevolg is dat de rivaliserende Noormannen aan de kust vrij spel krijgen nu de broers zijn verdwenen. In 846 wordt het Nederrijnse gebied opnieuw door Vikingen bezocht en in 847 wordt Meinerswijk ook geplunderd. Een catastrofe die de onmacht van Meginhard I tegen de ‘hit and run’ tactieken van de Noormannen etaleert.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot M(Meginhard) I van IJsselgouw?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!

Voorouders (en nakomelingen) van M(Meginhard) I van IJsselgouw

M(Meginhard) I van IJsselgouw
????-848



Onbekend


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Over de familienaam IJsselgouw


    De publicatie Stamboom Benerink is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    E. Benerink , "Stamboom Benerink", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-benerink/I9815.php : benaderd 7 februari 2026), "M(Meginhard) I van IJsselgouw (????-848)".