Stamboom Batavier » Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer (1905-)

Persoonlijke gegevens Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer 

  • Hij is geboren op 29 juni 1905 in Hoogland.Bron 1
  • Feiten:
    • (vermelding) Verblijfplaats.Bron 2
      Johannes Hendrikus is gevangen geweest in het doorgangskamp te Amersfoort
      - woonde te Baarn op Zuidereind 13
      - heeft op 1 september 1944 een tandartsbehandeling ondergaan
      :
    • (vermelding) Verzet tijdens 2e Wereldoorlog.Bron 3
      Een bekende verzetsman was Jan Brouwer.
      - Hij werd geboren op boerderij De Bieshaar in Hoogland en was boer en veehandelaar op De Netelenburgh aan het Zuidereind.
      - Hij kwam tijdens de mobilisatie op het hoofdkwartier van generaal-majoor Van der Bent terecht.
      - Na de capitulatie vroegen hogere officieren hem meer eenheid te brengen in de naast elkaar werkende verzetsgroepen en te helpen een netwerk van zendinstallaties op te bouwen.
      - Hij was betrokken bij verspreiding van illegale bladen, bij wapendroppings en overvallen en hij was mede-oprichter van de Raad van Verzet.
      -
      Op 2 augustus 1943 werd het echtpaar Brouwer opgepakt door de Sicherheitsdienst.
      - Mevrouw Brouwer (tante Bet) kwam na vijf maanden kamp Vught weer vrij. De afgebeelde gamel (etensblik) bracht ze mee naar huis.
      - Jan ging naar het Oranjehotel (de gevangenis van Scheveningen) en kwam uiteindelijk in concentratiekamp Sachsenhausen terecht, waar hij op 22 april 1945 door de Russen werd bevrijd.
      - Drie maanden later kwam hij weer thuis; hij had zijn kampkleding nog aan.

      Verzetsherdenkingskruis
      - Bij Arie Hilhorst op de Hogesteeg zat een hele verzetshaard.
      - Hij bracht bemanningsleden van neergeschoten vliegtuigen, onderduikers en joden in veiligheid.
      - Daarbij kreeg Arie hulp van zijn knecht Tiemen Huurdeman en van de onderduiker Ben Boelens (afkomstig van Ameland; na de oorlog werd hij werknemer bij Bronswerk en kwam hij in Hoogland wonen).
      - Op de boerderij van Arie stond een geheime zender, waarmee men contact onderhield met Engeland en die bediend werd door mensen uit het Gooi.
      - Arie werd gewaarschuwd dat de Duitsers hem zochten.
      - Hij vluchtte met het hele gezin, dat op verschillende adressen werd ondergebracht. Arie zelf trok van de ene boerderij naar de andere.
      - Toen hij een tip kreeg dat de boerderij door de Duitsers platgebrand zou kunnen worden, verkocht hij die aan Frans van Hamersveld, die op zijn erf in een noodwoning woonde. Na de oorlog werd de koop teruggedraaid.
      - In Hoogland speelden ook Everhard van Dijk, Gerrit Kreijne en Jan van Weerhorst (van Coelhorst) een belangrijke rol in het verzet.
      - Alle genoemde Hooglanders kregen in de jaren ’80 het Verzetsherdenkingskruis.
      .
      [Bij de Historische Kring Hoogland staat nog heel veel mooie en interessante informatie voor u klaar !]
  • Een kind van Albertus Brouwer en Alijda van den Hengel
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 16 mei 2026.

Gezin van Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer

Hij is getrouwd met Bertha Maria van Hofslot.

Zij zijn getrouwd op 16 februari 1927 te Soest, hij was toen 21 jaar oud.Bron 4

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Afbeelding(en) Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer

Voorouders (en nakomelingen) van Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer

Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer
1905-????

Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer

1927

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. Geboorteregister Hoogland, akte nr. 28
  2. Arolsen Archieven
  3. Historische Kring Hoogland
  4. Huwelijksregister Soest, akte nr. 7

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:


De publicatie Stamboom Batavier is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Arnold Batavier, "Stamboom Batavier", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-batavier/I7776.php : benaderd 8 oktober 2026), "Johannes Hendrikus (Jan) Brouwer (1905-)".