Let op: Was jonger dan 16 jaar (0) toen kind (Eustatia van Frankrijk) overleed (??-??-1043).
Filips I (?, 23 mei 1052 Melun, 29 juli 1108) was koning van Frankrijk van 4 augustus 1060 tot 1108. Hij was de zoon van Hendrik I van Frankrijk (1008-1060) en Anna van Kiev (1024-1075).
Filips werd in 1059 als koning van Frankrijk gewijd en werd op 4 augustus 1060 (8 jaar oud) gekroond. Zijn moeder en Boudewijn V, graaf van Vlaanderen, waren gezamenlijk regent. Toen Anna in 1061 hertrouwde met Rudolf van Valois werd haar positie aan het hof onmogelijk en moest ze haar positie opgeven. In 1066 werd hij meerderjarig en kon zelfstandig regeren.
Tijdens de eerste 25 jaar van zijn bewind was Filips volop bezig om zijn binnenlandse positie te versterken, ten koste van de grote leenmannen in het noorden van Frankrijk. Hierin was hij niet altijd succesvol. Een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen:
1068: Filips verwierf de Gâtinais in ruil voor zijn steun aan Fulco IV van Anjou
1071: Filips verloor de slag bij Kassel tegen Robrecht I de Fries die de macht in Vlaanderen had gegrepen ten koste van de rechtmatige graaf Arnulf III van Vlaanderen. Filips kreeg de abdij van Corbie in ruil voor de erkenning van Robrecht als graaf.
1072: versterking van de band met Robrecht door een huwelijk met diens stiefdochter Bertha van Holland
1076: Filips ontzette de stad Dol die door Willem de Veroveraar werd belegerd
1077: vrede met Willem die stopte met zijn pogingen om Bretagne te veroveren
1079: Filips stelde het kasteel van Gerberoy ter beschikking van Robert, de opstandige zoon van Willem de Veroveraar
1082: Filips annexeerde de Vexin
1090: Filips verwierf Bourges
Problemen met de kerk
Na 1090 werd Filips' bewind beheerst door zijn huwelijksverwikkelingen en de conflicten met de kerk die daaruit voortkwamen: Filips begeerde Bertrada, de mooie en jonge vijfde vrouw van zijn oude vazal Fulco IV van Anjou. Tegelijk vond Filips dat Bertha dik en onaantrekkelijk was geworden. Dus scheidde hij op 15 mei 1092 van Bertha en verbande haar van het hof. Daarna trouwde Filips met Bertrada. Bertrada was toen nog niet gescheiden van Fulco.
Niet alle bisschoppen konden dit accepteren en er kwam verzet tegen deze gang van zaken. In 1094 excommuniceerde de aartsbisschop van Lyon het nieuwe paar. Dit werd in 1095 door de paus bevestigd. Onder druk van de excommunicatie verliet Filips Bertrada, de excommunicatie werd toen opgeheven, Filips en Bertrada gingen weer samenwonen, en werden opnieuw geëxcommuniceerd. Dit herhaalde zich enkele malen tot 1104. Toen legden Filips en Bertrada een plechtige eed af om te zullen scheiden, en werd de excommunicatie opgeheven. Natuurlijk braken ze hun eed en bleven bij elkaar maar de excommunicatie werd niet opnieuw ingesteld. Als dank gaf Filips tijdens een ontmoeting in Saint-Denis steun aan Paus Paschalis II tegen Hendrik V (keizer).
Koning Filips I overleed in zijn kasteel in Melun op 29 juli 1108. Hij werd begraven bij het klooster van Saint-Benoît-sur-Loire omdat hij vond dat hij niet waardig was om bij zijn voorvaderen in de kathedraal van Saint-Denis te worden bijgezet.
Hij werd opgevolgd door zijn zoon Lodewijk VI de Dikke.
(1) Hij had een relatie met NN.
De relatie startte
Kind(eren):
(2) Hij is getrouwd met Bertha van Holland.
Zij zijn getrouwd in het jaar 1071, hij was toen 18 jaar oud.Bron 1
Kind(eren):
Het echtpaar is op 15 mei 1071 gescheiden.Bron 1
Oorzaak: Filips begeerde Bertrada, de mooie en jonge vijfde vrouw van zijn oude vazal Fulco IV van Anjou. Tegelijk vond Filips dat Bertha dik en onaantrekkelijk was geworden.
(3) Hij is getrouwd met Bertrade van Montfort.
Zij zijn getrouwd na 15 mei 1092.Bron 1
Kind(eren):
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Philips I van Frankrijk | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NN | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(2) 1071 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bertha van Holland | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(3) > 1092 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bertrade van Montfort | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||