Stamboom Bas » Hendrik I van Cuyk (1070-< 1108)

Persoonlijke gegevens Hendrik I van Cuyk 

  • Hij is geboren in het jaar 1070.
  • Titel: Heer van Cuijk, burggraaf van Utrecht
  • (Geschiedenis) .Bron 1
    De adellijke heren van Cuijk hebben zich in Cuijk gevestigd. Zij hebben zich Van Cuijk genoemd naar de door hen in de resten van de Romeinse legerplaats Ceuclum gebouwde burcht te Cuijk. Hun stamgebied was de streek van Malsen en Meteren nabij Geldermalsen. Sommige leden uit dit geslacht Van Cuijk mochten zich, kennelijk met keizerlijke instemming, comes of graaf noemen, een titel die zij niet erfelijk verwierven. Er zijn enkele late notities uit een kroniek, geschreven in de zeventiende en achttiende eeuw, die melding maken van het feit dat er mogelijk reeds in de achtste tot tiende eeuw heren van Cuijk waren. Zo zou in 759 Ida, gravin van Cuijk, geleefd hebben, dochter van Dirk, de tweede graaf van Teisterbant. Een van de vroegste vermeldingen van een heer van Cuijk vinden wij in het jaar 1096. Toen deed gravin Ida van Boulogne een schenking aan het klooster van Affligem. Henricus de Cuck was getuige bij deze gift en staat genoteerd na Gerard, graaf van Gelre en zijn broer Henricus. De heren van Cuijk bezaten in de twaalfde eeuw erfelijk het ambt van comes Trajectensis (burggraaf van Utrecht).
    In 1133 trad keizer Lotharius I bestraffend op tegen de gebroeders Godfried en Herman van Cuijk. Dit gebeurde vanwege hun conflict met graaf Dirk VI, broer van Floris de Zwarte van Holland. Er volgde een radicale verwoesting van de Cuijkse woonburcht en enkele jaren verbanning. De heren van Cuijk keerden al snel in hun woongebied terug, waar zij vermoedelijk hun beschadigde woonburcht enigermate hebben hersteld en vermoedelijk rond 1138-1145 in Grave hun nieuwe hoofdvestiging lieten bouwen. De eerste graventitel van een lid van het geslacht Van Cuijk komen wij in 1137 tegen wanneer Godfried van Cuijk met zijn broer Herman getuigt voor de Utrechtse bisschop Andreas Van Cuijk! (in 1128 tot bisschop verheven, zoon van Herman van Cuijk). De heren van Cuijk reeds in 1137 maar na 1220 niet meer met de titel graaf voorkomend, hebben het Land van Cuijk tot 1356 als een rijksleen van het Heilige Roomse Rijk in bezit gehad. Albert I van Cuijk, ook onze voorvader en gestorven in 1233, was zowel heer van Cuijk als heer van Herpen. Dat was ook zijn vader Hendrik II van Cuijk, gestorven in 1204. Twee van Alberts zonen trokken uit de streek weg. Dat waren Godfried, kanunnik in Xanten en Utrecht en Dirk, bekend als burggraaf van Leiden, overleden in 1253. De twee andere zonen bleven in de streek, te weten Rutger I, heer van Herpen (1226-1267) en Hendrik III, heer van Cuijk (ovl. 1254).
    (Uit de Nederlands Familienamen Databank)

    Herman van Cuijk van Malsen (1040-1080) was de zoon van Unruoch van Kempenland, geboren omstreeks 1010 en kleinzoon van Freterhard von Bliesgau, Graaf in de Betuwe. De graven van Bliesgau kwamen oorspronkelijk uit Duitsland, via de overgrootvader van Freterhard Eberhard I von Bliesgau (890-940) Graaf van Bonnergau en in de Betuwe. Zijn vader was Erenfried von Bliesgau, Graaf van Bliesgau en zijn moeder was Adelgonde van Auxerre en daarmee was het het geslacht van Cuijk ook verwant aan het franse adelsgeslacht van Auxerre en uiteindelijk ook met Karel de Grote.
    Het wapen is afgeleid van het wapen van de oude gemeente Cuijk en Sint Agatha, waaraan de kroon is toegevoegd.
    De kroon werd ook gebruikt door de heren van Cuijk.
  • Hij is overleden voor 9 augustus 1108.
  • Een kind van Herman van Malsen en NN (Ermengard ?) van Namen
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 26 juli 2012.

Gezin van Hendrik I van Cuyk

Hij is getrouwd met Alveradis van Hostaden.

Zij zijn getrouwd in het jaar 1100, hij was toen 30 jaar oud.Bron 2


Kind(eren):

  1. Godfried I van Cuyk  1100-1167 
  2. Herman II van Cuyk  1100-1168 

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Hendrik I van Cuyk?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Hendrik I van Cuyk

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Hendrik I van Cuyk


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. http://vandenberg.se/vandenberg/voorouders.htm
    2. http://home.kabelfoon.nl/~hagenaa/kwartier/kstableau/ks.htm en Reeks_1_Willem_Alexander.htm

    Aanknopingspunten in andere publicaties

    Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

    Over de familienaam Van Cuyk

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Van Cuyk.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Van Cuyk.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Van Cuyk (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom Bas is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Andre Bas, "Stamboom Bas", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-bas/I5604.php : benaderd 25 december 2025), "Hendrik I van Cuyk (1070-< 1108)".