Stamboom Alkemade » Adriaen Jansz van Swieten (1435-1487)

Persoonlijke gegevens Adriaen Jansz van Swieten 


Gezin van Adriaen Jansz van Swieten

Hij is getrouwd met Ottolijne Willemsdr van Egmond.

Zij zijn getrouwd rond 1470.


Kind(eren):



Notities over Adriaen Jansz van Swieten

Ridder. Heer van Opmeer, De Lier en Zouteveen. Schout van Leiden.
Ridder "geslaghen binnen Dordrecht vanden koningh Maximiliaan in 1486.
Had eerst gehuwd vrouwe N van Hodenpijl, "die sterf sonder oir". (bron: van Gouthoven).

Ridder, Heer van Opmeer, De Lier en Zouteveen, vermeld als veertigraad van Leiden 21 april 1457, burgemeester van Leiden 1465/1466 en 1472/1473, schutter aldaar
1466-1479, stadhouder van de schout Jan van Swieten zijn vader 1470/1471, baljuw en dijkgraaf van Rijnland 1475-1480, schout van Leiden 1476, 1479-1487,hoogheemraad van Rijnland 1481.
Adriaen van Swieten staat afgebeeld op het schilderij "Memorietafel van Boudewijn van Swieten en zijn geslacht".

Hij was een bekend voorman van de Kabeljauwse partij en werd bij de Hoekse inval te Leiden in 1481 gevangengezet.
Te Dordrecht door Maximiliaan twee maanden voor zijn overlijden tot ridder geslagen, overl. 31 augustus 1486, begraven Mariënpoel, zoon van Jan van Swieten, heer van Opmeer, en Catharina van den Abeele.

Hij huwde 1e 1465 met Machteld van Hodenpijl, overl. 28 april 1467, dochter van Jan van Hodenpijl en Johanna van Berlymont (Berlaimont).

Hij huwde 2e ca. 1470 met Otte (Ottelina) van Egmond, vrouwe van Zegwaard, kocht in 1471 het slot te Beukelingen van Johan van Apeltern en werd er op 14 augustus 1471 door de heer van Egmond er mee beleend, dezelfde dag wordt zij ook met Zegwaard beleend, getocht aan Adriaens goederen onder Loenen 31 augustus 1470, beleend met land te Hodenplijl ca. 1470, overl. 20 november 1485, begr. Mariënpoel,
dochter van Willem van Egmond, ridder, en Johanna van Heemskerck.

Bij opdracht door zijn vader 31 augustus 1470 beleend met Ten Velde onder Loenen. Kreeg 18 oktober 1483 toestemming vrij over zijn lenen te beschikken.

Hij bezat te Leiden een gedeelte van een huis afkomstig van Willem van Alkemade; in een geschil met Beukel Heerman bepaalde het Leids gerecht op 17 maart 1474 dat Adriaen het huis mocht huren zolang hij wilde, alleen de boomgaard mocht hij verhuren. Hij woonde er waarschijnlijk zelf; vermoedelijk was dit het huis aan de Vrouwensteeg waar hij in 1481 woonde.
Kocht 30 oktober 1483 het patronaatsrecht van de kapelanie van Zijl in de kerk van Leiderdorp van Gerrit van ZijI.
Adriaan testeerde op 19 augustus 1484.
Kocht op 9 september 1484 de Claas Schrevelshoeve onder Leiderdorp van de grafelijkheid, afkomstig van wijlen Cornelis van Swieten, en werd ermee verlijd, behoudens de lijftocht van Gerrit Taets.
Besprak 24 oktober 1485 bij de procurator van de Zeven Getijden te Leiden een jaarlijkse memoriedienst voor zijn ouders, schoonouders van Egmond, zijn echtgenotes en zichzelf, te houden op het hoogaltaar in de St.-Pieterskerk.(bron: H.K.Nagtegaal en H.M. Morien www.hogenda)

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Adriaen Jansz van Swieten?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Adriaen Jansz van Swieten

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Adriaen Jansz van Swieten

Jan van Swieten
± 1410-????

Adriaen Jansz van Swieten
1435-1487

± 1470

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. van Gouthoeven Kroniek van Holland 1636
    van Gouthoeven Kroniek van Holland 1636

Over de familienaam Van Swieten


De publicatie Stamboom Alkemade is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Emiel Alkemade, "Stamboom Alkemade", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-alkemade/I10489.php : benaderd 10 februari 2026), "Adriaen Jansz van Swieten (1435-1487)".