Selius Jelles Timmenga » Pieter Tjallings Eysinga (1564-1645)

Persoonlijke gegevens Pieter Tjallings Eysinga 

  • Hij is geboren in het jaar 1564.
  • Titel: Dr
  • Beroepen:
    • Bestuurlijke functies.
      1602-1635 grietman van Rauwerderhem
      1612, 1614, 161718, 1622 lid Admiraliteit Noorderkwartier
      1621-1636 bewindvoerder WestIndische Compagnie ter kamer van het Noorder Kwartier
      1634, 1639-1643 lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland
      3 augustus 1620 houdt redevoering bij het aantreden van stadhouder Ernst Casimir
      1635 afstand van het grietmanschap t.b.v zijn zoon Solinus
      1602 - 1635 Gedeputeerde staat
    • Verwantschap.
      Directe voorouder
  • Functie in het jaar 1578: Student.
    Petrus Eysinga vanaf 3-11-1578 student te Leiden,gelijk met zijn broer Solinus (Tjalling)
    Studie rechten
  • Functie van 1584 tot 1585: Student.
    Student in Geneve - Theologie
  • Functie in het jaar 1585: Student.
    Ook samen met zijn broer studeert hij in 1585 in Basel
  • Functie in het jaar 1585: Student.
    In Heidelberg op 07/10/1585 ingeschreven, samen met broer Tjalling
  • Woonachtig: Jongamastate, Raerd, Súdwest-Fryslân, Friesland, Nederland.
    Jongema State of Jongemastate was een stins (landhuis) uit de 15e eeuw, gelegen ten noorden van het Friese dorp Rauwerd, nabij het begin van de Slachtedijk. Van de stins is alleen het poortgebouw (1603) behouden gebleven. Op het terrein bevindt zich nu het Park Jongemastate, in beheer bij It Fryske Gea.
  • Hij is overleden op 16 januari 1645 in Raerd, Súdwest-Fryslân, Friesland, Nederland, hij was toen 81 jaar oud.
    Op de Jongemastate
    ---
    ----------

    Over het graf van Foockel en Pieter in de kerk van Rauwerd:
    In het midden de wapens van hun ouders Eysinga-Heringa en Harinxma thoe Slooten-Roorda met de baar.
    Rechts: Bolta, Camstra, Eysinga, Hettinga, Juckma, Jousma van Wirdum.
    Links:Jongama, Haersma, Cammingha, Elinga, Sassinga, Camstra.
    Vermoedelijk niet goed afgelezen en onvolledig, het betreft de overgrootouders van Pieter en Foockel (vergelijk het graf van zoon Johan -Tjalling).
    De overgrootouders zijn:
    Tjalling van Bolta x Hack van Eysinga/Ritscke van Juckema x Syts van Baerda en Homme van Hettinga x Wick van Abbema/Douwe van Juwsma x Hylck van Harinxma (voor Pieter) en Sascker van Heringa x Tiets van Juwsma; Ede van Jongema x Saeck van Eminga en Johan van Roorda x Anna van Hanckema; Hans van Sassinga x Tjets van Hiddema (voor Foockel)
    Van: Simon Wiestra
    ---
    ----------

    vindplaats: in de kerk
    type: Grafstenen
    bron: Waarneming H. de Walle
    plaats: Rauwerd
    boeknummer: 5533
    Den 5 may 1639 sterf de [edele] matrona Fokel va Heringa oudt 73 iaren

    Op den 16 ianuary 1645 sterf de [edele] heer Pytter va Eyssinga in syn leven grietman over Rauwerderahem en gedeputeerde staet van Vrieslandt int 81 iaer syns ouderdoms

    Bolta Iongama
    Camstra Haerma
    Eyssinga Caminga
    Hettinga Eminga
    Iuckema Sassinga
    Iousma Camstra

    Aeterna memoriae
    Cum patre Tzallingo Frisijs qui finibus exul
    inde redux multo fulsit honore dia
    Petrus ab Eijsinga hoc tumulo requiescit et uxor
    nulla tamen manes detinet urna pios
    utraque mens supera melior revirescit in aula
    et fervitur vultu jam propiore dei
    ---
    ----------
  • Een kind van Tjalling Aedo Johan Eysinga en Hylck Piersdr Harinxma thoe Slooten
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 22 december 2017.

Gezin van Pieter Tjallings Eysinga

Hij is getrouwd met Foockel Aedes Roorda van Heringa.

Zij zijn getrouwd.


Kind(eren):

  1. Claes Pytters Eysinga  ± 1595-???? 


Notities over Pieter Tjallings Eysinga

STATES
Hij is eigenaar van de Jellemastate en bewoont de Jongemastate

Jongema State of Jongemastate was een stins (landhuis) uit de 15e eeuw, gelegen ten noorden van het Friese dorp Rauwerd, nabij het begin van de Slachtedijk. Van de stins is alleen het poortgebouw (1603) behouden gebleven. Op het terrein bevindt zich nu het Park Jongemastate, in beheer bij It Fryske Gea.
Al in 1461 stond op deze plek het later door brand verwoeste Jongema Huys, bewoond door Kempo Jongema. De daarna tussen 1515 en 1530 gebouwde stins werd eeuwenlang bewoond door het geslacht Van Eijsinga. De gevelsteen op het poortgebouw vermeld ook deze naam.
Van Wikipedia
---
----------

UIT HET NNBW
Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek

EYSINGA (Pieter van), geb. 1564, overl. te Rauwerd 16 Januari 1645; zoon van Tjalling (1) en van Hylck van Harinxma thoe Slooten.
Hij werd 30 Juli 1602 grietman van Rauwerdehem en werd volmacht ten landsdage voor het kwartier Oostergoo. Als zoodanig volgde hij in 1620 de lijkstatie van Willem Lodewijk graaf van Nassau en komt in dat jaar ook voor als lid der Admiraliteit van Holland. Toen aan Ernst Casimir, in de plaats van diens overleden broeder Willem Lodewijk, het stadhouderschap werd opgedragen, hield Pieter van Eysinga de redevoering. Van 1621 tot 1636 was hij bewindhebber der West-Ind.-Compagnie ter Kamer van het Noorder Kwartier. Gedurende verscheidene jaren was hij lid van de Staten en in 1639 en 1640 lid van Gedeputeerden. Hij deed waarschijnlijk in 1635 afstand van zijn grietenij ten behoeve van zijn zoon Tjalling en overleed tien jaar later in 80 j. ouderdom op zijn huis Jongema-state te Rauwerd; zijn lijk rust in de kerk aldaar onder een grafzerk met een latijnsch opschrift.

In 1594 huwde hij Foockel van Heringa, geb. 1567, overl. 5 Mei 1639, dochter van Aede en van Anna van Roorda, uit welk huwelijk 5 kinderen sproten, waarvan Aede, Hessel en Tjalling . De oudste zoon overleed jong en Hylck huwde met Menne Houwerda van Meckema.
---
----------

VAN DER AA
EYSINGA (Pieter van), zoon van Tjalling van Eysinga voornoemd en van Hylck van Harinxma of Haersma, werd den 30sten Julij 1602 Grietman van Rauwerderhem en woonde op Jongema-state onder Rauwerd. Als volmagt ten landsdage uit Oostergoo volgde hij het lijk van Graaf Willem Lodewijk van Nassau en was toen tevens Raad ter Admiraliteit van Holland. Bij gelegenheid der opdragt van het stadhouderschap aan Ernst Casimir, in de plaats van diens overleden broeder Willem Lodewijk, deed hij de redevoering. Gedurende verscheidene jaren was hij lid van de Staten, en in 1639 en 1640 lid van Gedeputeerden. Hij deed waarschijnlijk in 1635 afstand van de grietenij ten behoeve van zijnen zoon Tjalling, en overleed den 16den Januarij 1645 in den ouderdom van tachtig jaren. Benevens genoemden zoon, die in 1658 overleed, verwekte hij bij Fokel Heringa twee zonen, die beiden volgen. Pieter van Eysinga ligt begraven in de kerk te Rauwerd en zijn grafzerk is met een Latijnsch opschrift voorzien.
---
----------

NIET ZO STRENG
Pieter is een Calvinist en zal dat met overtuiging geweest zijn, dat kan bijna niet anders gezien de consequenties die de keuze voor het Calvinisme had voor zijn grootouders, ouders en ooms en tantes.
Toch lijkt hij bij het beoordelen van lieden die er toch nog papistische denkbeelden op nahouden niet zo streng te zijn.
Er wordt hem in 1610 als grietman door de classis Sneek gevraagd om een schoolmeester te verwijderen die de kinderen met 'papistige boecken' onderwijst. Hij grijpt niet onmiddelijk in.
---
----------

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Pieter Tjallings Eysinga?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Pieter Tjallings Eysinga

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Afbeelding(en) Pieter Tjallings Eysinga


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • Stadhouder Prins Frederik Hendrik (Huis van Oranje) was van 1625 tot 1647 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1645: Bron: Wikipedia
    • 6 maart » Paus Innocentius X creëert zeven nieuwe kardinalen, onder wie de curieprelaat Benedetto Odescalchi.
    • 14 juni » Slag bij Naseby: grote overwinning van Oliver Cromwell op Karel I.
    • 2 september » Eerstesteenlegging voor de Sael van Oranje, die later zou uitgroeien tot Paleis Huis ten Bosch.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Eysinga

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Eysinga.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Eysinga.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Eysinga (onder)zoekt.

Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Hedwich de Vries, "Selius Jelles Timmenga", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/selius-jelles-timmenga/I452.php : benaderd 8 augustus 2025), "Pieter Tjallings Eysinga (1564-1645)".