De geschiedenis van de Doopsgezinde Gemeente Westzaan
Westzaan was al heel vroeg een belangrijk centrum van Doperdom. In de winter van 1533-34 werden niet minder dan 200 mensen gedoopt. Deze vroege gemeente leefde sterk in de verwachting dat het einde der tijden was aangebroken en daarmee het duizendjarig vrederijk. Veel van haar leden scheepten zich dan ook in maart 1534 in te Amsterdam om op weg naar Munster te gaan. Sommigen waren uitgesproken revolutionair en werden geëxecuteerd nadat Munster weer op de wederdopers was heroverd . Na de munsterse periode ontwikkelde zich illegaal een vreedzaam doperdom te Westzaan. Over deze periode is er weinig informatie. Aan het einde van de 16e eeuw waren twee doopsgezinde gemeentes. Een op de Noord, een waterlandse, en een op de zuid, een friese. Beide gemeentes gingen pas in 1949 samen.
De waterlandse gemeente op de Noord betrok kort na 1600 een vermaning die daarna verschillende keren is verbouwd. De waterlanders in Noord Holland waren wat conservatiever dan de andere doopsgezinden van de waterlandse richting. Ze verwierpen het collegiantisme, een stroming die voorstander was van een niet-kerkelijk christendom, en ze hielden zich strikt aan de geloofsbelijdenis die door Hans de Ries was geformuleerd. Ze weigerden ook in dienst van de overheid te treden.Tot 1876 werd de gemeente op de Noord bediend door niet gestudeerde predikers.
De doopsgezinde gemeente op de Zuid was oorspronkelijk een friese gemeente en staat aan de oorsprong van de friese gemeente van Zaandam die omstreeks 1700 gesticht werd. Het ledental was in de 17e eeuw vermoedelijk aanzienlijk, maar omstreeks 1780 verminderde dit omdat veel leden van Westzaan naar Zaandam verhuisden.
In 1998 is de doopsgezinde gemeente Westzaan samengegaan met de doopsgezinde gemeente Koog -Zaandijk. De karakteristieke houten vermaning uit 1731 is overgegaan in handen van de stichting oud hollandse kerken. De doopsgezinde gemeente Koog-Zaandijk-Westzaan houdt er nog vier keer per jaar een dienst
Hij is getrouwd met Dieuwertje (Dieuwke)(Dievertje)(Gerrits) Dekker.
Zij zijn getrouwd op 5 juli 1778 te Westzaan, hij was toen 23 jaar oud.
Klaeses,Klazes Klaasz.
Kind(eren):
In 1783 vertrokken naar Makkum.
Gerrit Klaases Groot woonde eerst in in een huis van de papiermolen van Jan Ymes Tichelaar in Idsegahuizen Hij kwam in november 1784 met attestatie van de doopsgezinde
gemeente te Wessanen en hij vertrok in 1811,toen de kleibakkerij van Kingma een aflopende was naar Monnickendam.(Bron fries aardewrk Kingma Makkum van Jan Pluis)
DTB 832: lidm mannen DG Gemeente Makkum 1692-1859, blad 146 FAF/VAF
19 Gerrit Klaas Groot feb 1785 van Wessanen ; 4-8-1811 naar Monnikendam
DTB 816: lidm man N.H. Gemeente Makkum en Kornwerd 1714-1757 en 1772-1822, blad 23 FAF/VAF
210 Gerryt - de Groot Dieuwertje Gerrits Dekker zij van Westzaan 19 mei 1784
210 Gerryt - de Groot Dieuwertje Gerrits Dekker naar Monnikendam 5 sep 1811
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen