Stamboom van de Gorters uit Groningen en aanverwante families » Reinder Eeltje RINTJEMA (1918-1944)

Persoonlijke gegevens Reinder Eeltje RINTJEMA 

  • Hij is geboren op 2 september 1918 in Bierum, Eemsdelta, Groningen, Nederland.Bron 1
    Tijdstip: 06:30
  • Registratie van geboorte op 3 september 1918.Bron 1
  • Beroep: tot 11 december 1944 Controleur.Bron 2
    Overlijdensakte Beroep: Controleur Centrale Crisis-Controledienst

    De Centrale Crisis Controle Dienst (CCCD), later Crisis Controle Dienst (CCD of C.C.D.), was een Nederlandse overheidsdienst die in 1934 werd opgericht en, onder verschillende naamvariaties, tot 1954 bleef bestaan. Ze hield vooral toezicht op de handel in schaarse goederen. Gedurende de bezetting van Nederland door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog had de dienst onder meer de taak om de wijdverbreide zwarte handel te bestrijden. Strenge controles werden door de CCD uitgevoerd tijdens het binnenhalen van de oogst. Wie betrapt werd op zwarte handel kon op een zware straf rekenen. Men schat dat er enkele honderden Nederlanders zijn omgekomen in concentratiekampen nadat zij waren opgepakt wegens zwarte handel.
    Ook de verzameling en distributie van uitgeworpen levensmiddelen in mei 1945 stond onder controle van de CCD.
    In 1954 werd de CCD vervangen door de Algemene Inspectiedienst (AID), welke later opging in de Voedsel en Warenautoriteit
    Bron: Wikipedia, lemma: Centrale Crisis Controle Dienst; geraadpleegd op 23-9-2025
  • Woonachtig tot 11 december 1944: Tolbert, Leek, Groningen, Nederland.Bron 2
  • Hij is overleden op 11 december 1944 in Kollum, Kollumerland, Friesland, Nederland, hij was toen 26 jaar oud.Bron 3
    Op 11 december 1944 viel er een bom op het huis van de familie Barkmeijer aan de Eskesstraat in Kollum (Frl.). Zeven mensen kwamen om: vier volwassen en drie kinderen. Uit onderzoek bleek dat het om een Duitse bom ging. Op een scherf was de adelaar van de nazi's te zien. "Maar waarom juist op dit huis de bom is gevallen, is nooit duidelijk geworden. Vermoedelijk moest het Duitse vliegtuig zijn lading kwijt, omdat hij achterna gezeten werd door een Engelse jager". De slachtoffers waren Gerrit Barkmeijer (49), Richtje Barkmeijer-de Boer (42) en hun drie kinderen Trientje (13), Pieter (6) en Grietje (4). In het huis waren ook twee logés, die verloofd waren: Reinder Rintjema (26) en Bertha Vries (20). Bertha was een oomzegger van Gerrit Barkmeijer.
    Bron: Omrop Fryslân, 11 december 2019, 16:13 • Aangepast 11 december 2019, 19:35
    https://www.omropfryslan.nl/nl/nieuws/926648/in-1944-viel-er-een-bom-in-kollum-een-familie-was-in-een-klap-weg
    Oorzaak: Oorlogsgeweld
    Tijdstip: 21:30
  • Registratie van overlijden.Bron 3
  • Een kind van Tjerk RINTJEMA en Klaaske VELLINGA
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 8 december 2025.

Gezin van Reinder Eeltje RINTJEMA


Notities over Reinder Eeltje RINTJEMA

Verloofd met Bertha Vries, zij werd 20 j. oud.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Reinder Eeltje RINTJEMA?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Reinder Eeltje RINTJEMA

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Reinder Eeltje RINTJEMA

Reinder Eeltje RINTJEMA
1918-1944


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. Alle Groningers: Geboorteregister gem. Bierum 1918, archiefnummer 1627, inventarisnummer 57, aktenummer 72
    2. Alle Groningers: Overlijdensregister gem. Leek 1944, archiefnummer 2109, aktenummer 91
    3. Alle Friezen: Overlijdensregister gem. Kollumerland 1944, archiefnummer 30-21, Burgerlijke Stand Kollumerland c.a. - Tresoar, inventarisnummer 3073, aktenummer 0092

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 2 september 1918 lag tussen 9,9 °C en 16,8 °C en was gemiddeld 12,5 °C. Er was 10,8 mm neerslag. Er was 3,4 uur zonneschijn (25%). De gemiddelde windsnelheid was 4 Bft (matige wind) en kwam overheersend uit het zuid-westen. Bron: KNMI
    • Koningin Wilhelmina (Huis van Oranje-Nassau) was van 1890 tot 1948 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 29 augustus 1913 tot 9 september 1918 was er in Nederland het kabinet Cort van der Linden met als eerste minister Mr. P.W.A. Cort van der Linden (liberaal).
    • Van 9 september 1918 tot 18 september 1922 was er in Nederland het kabinet Ruys de Beerenbrouck I met als eerste minister Jonkheer mr. Ch.J.M. Ruys de Beerenbrouck (RKSP).
    • In het jaar 1918: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 6,6 miljoen inwoners.
      • 24 mei » Amerikaanse troepen arriveren in Noord-Frankrijk.
      • 6 juni » slag bij het Belleaubos Gunnery Sgt. Dan Daley spreekt zijn bekende quote uit: ‘C’mon you sons-of-bitches, do you want to live forever?’
      • 14 juni » De Nederlandse regering besluit de Zuiderzeewerken te gaan uitvoeren.
      • 3 juli » Suze Groeneweg treedt als eerste vrouwelijke lid toe tot de Tweede Kamer.
      • 28 oktober » Tsjecho-Slowakije wordt onafhankelijk van Oostenrijk-Hongarije.
      • 11 november » In de Eerste Wereldoorlog wordt een wapenstilstand bereikt.
    • De temperatuur op 11 december 1944 lag tussen 1,1 °C en 6,0 °C en was gemiddeld 3,9 °C. Er was 4,2 mm neerslag gedurende 3,6 uur. Er was 0,7 uur zonneschijn (9%). De gemiddelde windsnelheid was 4 Bft (matige wind) en kwam overheersend uit het zuid-zuid-westen. Bron: KNMI
    • Koningin Wilhelmina (Huis van Oranje-Nassau) was van 1890 tot 1948 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 27 juli 1941 tot 23 februari 1945 was er in Nederland het kabinet Gerbrandy II met als eerste minister Prof. dr. P.S. Gerbrandy (ARP).
    • In het jaar 1944: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 9,1 miljoen inwoners.
      • 22 januari » De geallieerden beginnen Operatie Shingle met een aanval op de plaats Anzio in Italië.
      • 15 juni » De Verenigde Staten landen op Saipan.
      • 12 augustus » Van het Italiaanse dorpje Sant'Anna worden vrijwel alle burgers, in totaal 560, door de 16e Panzergrenadierdivisie van de Duitse SS, vermoord.
      • 21 september » De Poolse 1e Onafhankelijke Parachutistenbrigade landt bij Driel in het kader van Operatie Market Garden.
      • 29 december » De slag om Boedapest begint.
      • 31 december » Tweede Wereldoorlog: Hongarije verklaart Duitsland de oorlog.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia

    • 1912 » Johan Daisne, Belgisch schrijver († 1978)
    • 1913 » Bill Shankly, Schots voetballer en coach († 1981)
    • 1919 » Lance Macklin, Brits autocoureur († 2002)
    • 1919 » Marge Champion, Amerikaans actrice en danseres
    • 1919 » Anne-Marie Blanc, Zwitsers film- en televisieactrice († 2009)
    • 1922 » Arthur Ashkin, Amerikaans natuurkundige en Nobelprijswinnaar

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam RINTJEMA

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam RINTJEMA.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over RINTJEMA.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam RINTJEMA (onder)zoekt.

    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Simon Gorter, "Stamboom van de Gorters uit Groningen en aanverwante families", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/gorter-stamboom/I1677.php : benaderd 24 februari 2026), "Reinder Eeltje RINTJEMA (1918-1944)".