Genealogie Zwanepol » Gangolff Gerrits van Vossem (????-1610)

Persoonlijke gegevens Gangolff Gerrits van Vossem 

  • Hij is overleden in het jaar 1610 in .
  • Een kind van Gerrit van Vossem en NN NN
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 20 januari 2019.

Gezin van Gangolff Gerrits van Vossem

Hij is getrouwd met NN NN.

Zij zijn getrouwd


Kind(eren):



Notities over Gangolff Gerrits van Vossem

Gaan we over naar het andere deel van Vossen Herengoed nr. 118 of Vossengoed (later Groot Vossen genoemd) dat in 1832 in bezit is bij Jan Hendriks van Milligen. Hierbij staat in de Herengoederen beschreven dat er een oud huis op staat van vijf gebinten met een berg van vijf roeden, een grote boerderij dus! Het geheel wordt beschaduwd door vijf oude en stoere eiken-bomen. Het goed is 24 molder gezaais groot (een kleine 20 ha.) waarvan al jaren lang acht molder (6½ ha.) weer hei is geworden. Geen goed teken, waarschijnlijk matige grond. Het geheel ligt in de Vossener Enk en verder mogen de eigenaren in het Garderense Veld heideplaggen maaien en zijn medegerechtigd in de schaapstra (de weg waarlangs de schapen naar het veld worden gedreven) en tenslotte hebben ze nog een half deel hout in het Meervelderbos en een vierde deel in het Soerderbos. Al deze gerechtigheden zijn al heel lang van ouder op ouder overgegaan. We hebben hier dus met het originele goed Vossen te maken, oftewel “Groot Vossen”!.

Laten we maar eens beginnen in 1610 als ene Rijck Gangolffs van Vossen eigenaar wordt als erfgenaam van zijn vader Gangolff Gerrits van Vossen. Om niet helemaal in de knoop te raken volgt eerst een klein overzicht van het deel van de familie die werd geboren voor 1600. Het begint al in 1325, dus bijna 700 jaar geleden, met de namen die in het begin van dit verhaal al zijn genoemd. In 1338 zien we Gesa (Gijsbert of Gijsbertha) en Bernardo (Bernt) boven Vossem al verschijnen en in 1341 Jacoba de Vossem en Woutero (Wouter) de Vossem. Vanaf 1470 begint de doorlopende lijn van het geslacht Van Vossen met ene Rykolt (Rijk) van Vossem. Hij heeft een zoon die Gerrit heet en dat is dan de vader van de hierboven genoemde Gangolff Gerrits van Vossum en dan zijn we dus aangeland in het jaar 1560! Gangolffs zoon Ryck is getrouwd met Hendrickjen Aerts en hier pikken we het familieverhaal op. In 1610 is Ryck Gangolffs van Vossum erfgenaam van zijn vader Gangolff Gerrits van Vossem. In 1636 wordt Gangolff Rijcksen erfgenaam van zijn vader voor de zaalweer (gedeelte waarop de boerderij staat) plus twee kindsdelen die van zijn overleden zuster Weimtgen hem toekwamen.

1325 Gesa en Bernardo boven Vossem
1341 Jacoba en Woutero de Vossem
1470 Rykolt van Vossem, zijn zoon heet
1510 Gerrit van Vossen en zijn zoon heet
1560 Gangolff van Vossem en zijn zoon
1610 Ryck Gangolffs van Vossem.
1636 Gangolff Rijcks en Weymtgen van Vossen
1642 Jan Gangolffs
1661 Gangeloff Jans

Bij de keurmedigen van de Kelnarij in Putten worden genoemd: GANGOLFF RICXSEN to Gadder 8 Februarius 1637 soluta est cormeda GANGOLFF RICXSEN filij RICK VAN VOSSEN et HENRICHEN AERTZENS uxoris eius to Gadder mit 26-17-8 de his venit culinae 20 stb. et cormedario sua quota. dabit insupra miricae duo plaustro [= 2 wagenvrachten heide(-plaggen)] ad 3 hgld. qua solvit. reliquit GANGOLFF fratrem AERT [RICXSEN], et sorores MERIE, DYLE, GERTGEN, WEIMTGEN [RICXSEN], quae posterior obijt peste cum patre anno 1636 circa Jacobi.

Deelvertaling: Gangolff Ricxen te Garderen 8 februari 1637 Betaald is keurmede Gangolff Ricxen zoon van Rick van Vossen en Henrichen Aertszens zijn vrouw te Garderen. … geeft bovendien twee karrevrachten heideplaggen voor drie gulden per vracht. De keurmede is de betaling van een deel van de erfenis van de overledene aan degene die het goed verpacht. Weimtgen… die vroeger is overleden met haar vader aan de pest in 1636… Blijft achter Gangolff, broer van Aert ende zusters Merie, Dyle, Gertgen en Weimtgen.

In 1642 wordt Jan Gangolffs erfgenaam van zijn vader Gangelof Rijcks. In 1650 krijgt Jan toestemming (van de verpachter) om huwelijkse voorwaarden op te maken met zijn vrouw Jantien Hendricks. In 1655 is Jantien overleden en de nieuwe voorwaarden worden opgemaakt met Wobbetien Thonis. In 1661 is Gangeloff Jans erfgenaam van zijn vader Jan Gangolffs. In 1724 is Gangeloff overleden en kopen Reijer Gerrits X Aeltjen Hendricks (of Helmerts) de zaalweer en 1/8 part van het goed. Ook in 1724 zien we als nieuwe (deel)eigenaar Gangolf Gerritsen (X Hilletjen Claassen). Reijer en Gangolff zijn broers en oomzegger van Jan Gangeloffs. Hun ouders zijn Gerrit Gangolfs X Geertje Teunis.

In 1742 krijgen de kinderen en de weduwe van Gerrit Reijers, Grietje Jans, de zaalweer plus 1/8 part van het herengoed toegewezen. In 1767 is Neeltje Cornelissen, weduwe van Reijer Gerritsen, als moeder en voogdes van haar onmondig kind Gerbrigje Reijers, erfgename van haar grootmoeder Grietje Jans, weduwe van Gerrit Reijers. Gerbrigje Reijers trouwt met Jan Hendriks van Milligen, de eigenaar van Groot Vossen in 1832! En zo is de cirkel weer rond en heeft iedereen zijn plekje gekregen. Neeltje Cornelissen hertrouwt met Brand Goossens en zij en hun kinderen wonen op Vossen. Hun dochter Wijmpje Brandsen, een halfzuster dus van Gerbrigje, is weer getrouwd met Gerrit Hendriksen van Milligen.

Volgens de Barneveldse notariele archieven zijn de bewoners van Vossen in 1820:
a. Jan Hendriksen (van Milligen) op “Vossen” onder Apeldoorn
b. De weduwe van Helmich Hendriksen op “Vossen”onder Apeldoorn. Helmich was de zoon van Hendrik Evers en Aartje Helmichs van Milligen. Hij was getrouwd met Beertje Brantzs, de dochter van Brand Goossense, bewoner van Vossen. Hij woonde in 1784, 20 jaar oud, nog bij zijn moeder op Milligen.

In de loop der tijden zien we dat tussen de bezitters van Vossen, Milligen, Ouwendorp en ’t Sol nogal vaak huwelijken werden gesloten! Een voorbeeld hiervan vind je in het artikel over de Verstegen, elders in dit blad. Het gaat echter te ver om ook dat allemaal te behandelen. Groot-Vossen werd na 1832 verkocht door o.a. Huigenbos aan Staatsbosbeheer en volgeplant met bomen.

Met de bovenstaande Gerbrigje is deze mannelijke tak van de Vossenfamilie ook uitgestorven. Maar… er zijn uiteraard meer nakomelingen van de Van Vossens! Alhoewel ik moet zeggen dat er niemand meer is die de naam “van Vossen” draagt, heb ik toch een familie gevonden die rechtstreeks afstamt van de eerste bewoners van het Vossen-goed… en die wil ik graag behandelen.

In 1704 trouwde Gerrit Gangolfs met Geertien Tonis uit Speuld. Geertien was de trotse bezitster van een herengoed in Speuld (Herengoed nr. 240) met een stuk of vijf grote eiken. Erbij behoorde een schaapschot, een “schuyrken” en recht op een deel in het Speulderbos dat ze verpand hadden. Het geheel was een zeven ha. groot en ze mochten schapen weiden op het Speulderveld. Al bij al best een leuk bezit voor Gerrit Gangolfs! Gerrit woonde op Vossen waarvan hij ook gedeeltelijk eigenaar was. Voordat we verder gaan met Gerrits nageslacht kijken we eerst wie zijn ouders waren en ook wie er tot zijn voorgeslacht behoorden.

De lijn van het voorgeslacht loopt als volgt:
11. Gerrit Gangolfs
10. Gangeloff Jans
9. Jan Gangolffs
8. Gangolf Rycks
7. Ryck Gangolfs
6. Gangolff Gerits
5. Gerrit Rycolts
4. Ryckt Bernts(?)
3. Bernt Ricolts
2. Ricolt Wilts (Wilt=Willem)
1. Wilt van Vossum met zijn broer Bertout.

Gerrits nageslacht volgt deze lijn:
11. Gerrit Gangolfs
12. Rutger Gerritsen X Maartje Jansen (tot Speuld)
13. Gerrit en Jan Rutgers van den Dam

Bij geslacht een tot en met vier zijn er grote onduidelijkheden. De namen kloppen zeker, maar naar mijn idee zijn de namen van enkele geslachten weggevallen. De zonen van bovenstaande Rutger Gerritsen namen de familienaam “van den Dam” aan. Ze woonden in Speuld maar hadden geen mannelijke nakomelingen. Naamsaanneming Ermelo (Speuld): Dam, van den Gerrit Rutgersen 14-08-1812; Dam, van den Jan Rutgersen, 14-08-1812. Ook deze (mannelijke) lijn sterft uit…. na zevenhonderd jaar en veertien geslachten verdwijnt tenslotte de naam “Van Vossen”! Met dit artikel over Vossen hebben we alle grote oude boerderijen rond Garderen behandeld. Blijft over Boeschoten, maar daar is
al zoveel over geschreven dat we die maar overslaan, tenzij er nieuwe gegevens mochten opduiken!
PvdB
Bron: http://www.plaatselijkbelanggarderen.nl/darpsproat_2015-sep.pdf.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Gangolff Gerrits van Vossem?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!

Voorouders (en nakomelingen) van Gangolff Gerrits van Vossem


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Over de familienaam Van Vossem


De publicatie Genealogie Zwanepol is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
B. Zwanepol, "Genealogie Zwanepol", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-zwanepol/I72392.php : benaderd 7 augustus 2025), "Gangolff Gerrits van Vossem (????-1610)".