Genealogie Gomes » Jan Hendriksz Dito (1761-1840)

Persoonlijke gegevens Jan Hendriksz Dito 


Gezin van Jan Hendriksz Dito

Hij is getrouwd met Marijtje Claas Hoogendijk.

Zij zijn op 26 april 1787 te Texel in ondertrouw gegaan.Bron 4

Zij zijn getrouwd op 13 mei 1787 te Medemblik (NH).Bron 5


Kind(eren):

  1. Hendrik Jansz Dito  1788-1862 
  2. Cornelia Jans Dito  1789-1817 
  3. Marijtje Jans Dito  1792-????
  4. Aafje Jans Dito  1793-????
  5. Jacobus Jansz Dito  1795-????
  6. Antje Jans Dito  1797-????
  7. Johannes Jansz Dito  1798-1863
  8. Volkert Dito  1800-1866 
  9. Marijtje Dito  1802-1858 
  10. Jacob Dito  1804-????
  11. Jacob Dito  -1825


Notities over Jan Hendriksz Dito

Notaris Abraham Wentel 1771-1811
963: 8-8-1794 testament Jan Hendriksz Dito en Maria Hoogendijk OS
---
Notaris Beets 1819-1826
N 1089 2-11-1819 Jan Dito, Schipper, OS, verkocht aan Pieter de Ridder, School-Onderwijzer, OS, een stuk Land de Ruigkoog, in de Waddel, ten O Hendrik Vos en ten W de zoogenaamde Jeneverbuurt

N 1153 6-3-1820 Jan Dito, Schipper, OS, verkocht aan Arie Dirksz Boon, Waal, 1100 R land- gekocht van de erfgenamen van Dirk Jansz Gomes in 1801, voor 450.-
bron: irene Maas
---
Brievenboek Texel
23-10-1829 Aan de Burgemeester van Hasselt
Dat ik voor mij als in hoegenaamd geene betrekking staande tot den persoon van Jan Dito, die ik overigens wel kenne, bij geene mogelijkheid UEA zoude kunnen van dienst zijn tot bekoming der UEA toekomende f 48 - te meer daar niets moeijelijker is dan geld van dien persoon te bekomen, wanneer ik tenminste de ingewonnen berigten mag geloven -.
De eenige weg om éénmaal hetzij geheel of ten deele te bekomen zal zijn deze commissie aan den Heer Bok, één der Notarissen alhier, over te laten. Deze staat met Jan Dito in betrekking. Ik heb ook dien Heer reeds hierover gesproken, die mij beloofde aantekening van UEA schuldvordering te zullen houden en zoodra de gelegenheid zich voordoet UEA belangen te zullen waarnemen, hoewel ZEd mij verzocht heeft UEA wel te willen melden, dat hij volstrekt geen tijd daarvoor kan bepalen, alzoo Jan Dito schier altoos van kennis en nimmer bij kas was, en men dus geduldig eene voorkomende gelegenheid moest afwachten of die som bij gedeelten zien te innen.
Bron: Irene Maas
Brievenboek Texel

87

Arrest

Het Hof van Assises voor de Provincie Holland, Noorder kwartier en Utrecht, zitting houdende te Amsterdam

Gezien de Acte van beschuldiging, ten gevolge van het arrest van het Hoog-Geregtshof, zittende te ’s Gravenhage (kamer van beschuldiging) van den 23-3-1832 door den Procureur Generaal opgemaakt tegens
Jan Dito
Oud volgens zijne opgave 70 jaren, van beroep koopman in groenten, geboren en laatst woonachtig aan het Oude Schild op het eiland Texel, lang 1 El 6 palm 4 Duim, hebbende breed aangezigt, gezonde kleur, grijs haar en wenkbrauwen, rond voorhoofd, blaauwe oogen, dikke neus, groote mond, brede kin, rossche baard en zijnde pokdalig.
Bij het voormelde arrest naar dit Hof van Assises verwezen om voor hetzelve te worden teregtgesteld, houdende deze Acte van beschuldiging dat Jan Dito wordt beschuldigd
“Van het moedwillig in den brand steken van een gebouw”

Gehoord de mondelinge verklaringen der getuigen door den Procureur Generaal voorgebragt.
Gehoord het Requisitoir van den Procureur Generaal, tot schuldigverklaring van de beschuldigde aan de misdaad hem ten laste gelegd, mitsgaders tot veroordeeling van denzelven in de Straffen daarop bij de wet bepaald, luidende dat Requisitoir als volgt.

De Procureur Generaal
Gezien heet arrest van het Hoog-Geregtshof in ’s Hage van de 23 Maart 1832
Gezien de acte van beschuldiging ten gevolge van dat Arrest opgemaakt
Gehoord de gehoudene debatten in de teregtzitting op heden
Gezien Art. 434 van het Wetboek van Strafregt
Gezien Art. 26 en 36 van hetzelfde Wetboek, alsmede Art. 368 van het Wetboek van Criminele Regtspleging
Gezien de Publicatie van ZKH de dato 11 December 1813 en wel bepaald de Art. 1 en 5 luidende als in de tekst

Zoo Requireert de Procureur Generaal dat de beschuldigde Jan Dito door dit Hof zal worden verklaard schuldig aan het feit bij het resumé der bovengemeld Acte van beschuldiging uitgedrukt, en dien ten gevolge bij arrest van dit Hof worden veroordeeld tot de straffe des Doods uittevoeren op een Schavot op eene de openbare plaatsen binnen de Stad Amsterdam en Zulks op eene der wijze bepaald bij art. 5 derde Zinsnede van laatstgemelde publicatie.
Met verdere veroordeeling van den beschuldigde in de kosten der Procedure ten behoeve van den Staat en dat eindelijk een extract van het arrest van veroordeeling zal worden aangeplakt te Amsterdam en te Texel.

Gelet op de verdediging door of van wege de beschuldigde daartegen ingebragt
Al de formaliteiten bij de wet voorgeschreven, voor Zoo verre die alsnog in observatie Zijn, in acht genomen Zijnde

Het Hof verklaart Jan Dito schuldig aan het moedwillig in brand steken van een gebouw
Gezien art. 434 van het wetboek van Strafregt, mitsgaders art. 5 der Publicatie van den Elfden December 1813, luidende: enz.

Condemneert den alzoo Schuldigverklaarden Jan Dito om te worden gebragt ter plaatse alwaar men gewoon is voor dit Hof executie van Criminele Justitie te doen en aldaar op een Schavot aan eene galg met de koorde te worden gestraft dat er de Dood na volge
Condemneert denzelven wijders in de kosten van den processe ten behoeve van de Staat.

Ordonneert dat Extract van dit Arrest Zal worden gedrukt en aangeplakt alhier te Amsterdam en te Texel

Gedaan en gewezen te Amsterdam bij het Hof van Assises voornoemd, den 16 Mei 1832, present de Heeren Mrs. C. Carbasius President, P.H. Martini Buijs, A.Q. van Persijn, P.J. van der Lisse en J van der Linden, leden van hetzelve Hof, die dezen met en benevens den Griffier hebben onderteekend.

In Margine Stondt

Bij besluit van ZM dd 18 augustus 1832 n 12 is aan Jan Dito kwijtschelding verleend der doodstraf waartoe hij bijnevenstaand arrest was veroordeeld en die Straf verandert in een Confinement in een Tugthuis voor den tijd van Tien achtereenvolgende Jaren.

Get. D.C. van Lennep Griffier
Voor Kopij conform JJ Rochussen griffier

13-1-1840 Aan den Heer Luitenant Kolonel en Kommandant der Strafgevangenis te Woerden, onderwerp Jan Dito
Dat de Erve Jan Dito afstand doen, ter beschikking van UEdG van de weinige nagelatene kleederen enz van denzelven Dito, terwijl de Justitie kosten indertijd voldaan zijnde, gaarne zullen worden ontvangen wat nog voor hen mogt te goede zijn. F 3,71

N 53 Kollonel Komm: Woerden 4-2-1840
Dat de Erve Jan Dito ten volle berusten in het gedane voorstel betreffende deszelfs nagelatene kleeding alsmede het overschietende der coupons; welke coupons zelve ad 5.71 ik UEdg proponeer door mijne tusschenkomst aan die menschen te doen geworden, te welken einde ik de Eer heb derzelver quitantie hierbij toetezenden.-
Bron: Irene Maas

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Jan Hendriksz Dito?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Jan Hendriksz Dito

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Jan Hendriksz Dito


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. Texelse Geslachten II
  2. Texel, rk dopen; 1647-1812
  3. DTB Oudeschild: Rooms-Katholiek dopen
  4. Texel, aangifte impost trouwen 1752-1812
  5. Texelse Geslachten II

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • De temperatuur op 13 mei 1787 lag rond de 16,0 °C. De wind kwam overheersend uit het west ten noorden. Typering van het weer: betrokken. Bron: KNMI
  • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1787: Bron: Wikipedia
    • 11 januari » William Herschel ontdekt de eerste twee manen van Uranus: Oberon en Titania.
    • 13 mei » Kapitein Arthur Phillip verlaat de haven van Portsmouth in Engeland met elf schepen vol veroordeelde criminelen om een strafkolonie in Australië te stichten.
    • 18 mei » Productie van het eerste gegraveerde glas, in Toulouse
    • 28 juni » Aanhouding bij Goejanverwellesluis, prinses Wilhelmina probeert vanuit Nijmegen Den Haag te bereiken om steun te verwerven. Zij wordt bij de Vlist aangehouden en naar Goejanverwellesluis geleid.
    • 7 december » Delaware ratificeert als eerste staat de grondwet van de Verenigde Staten.
    • 12 december » Pennsylvania ratificeert als tweede staat de grondwet van de Verenigde Staten van Amerika.
  • De temperatuur op 1 januari 1840 lag rond de 6,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuid-zuid-oosten. Typering van het weer: betrokken mistig. Bron: KNMI
  • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • In het jaar 1840: Bron: Wikipedia
    • Nederland had zo'n 2,9 miljoen inwoners.
    • 17 januari » De Republiek van de Rio Grande verklaart zich onafhankelijk van Mexico.
    • 2 april » De Republiek Los Altos wordt geannexeerd door Guatemala.
    • 6 mei » In het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland verschijnen de eerste postzegels ter wereld.
    • 2 juni » Oprichting van het Apostolisch vicariaat Luxemburg.
    • 7 oktober » Koning Willem I doet afstand van de troon.
    • 6 november » De Republiek van de Rio Grande geeft zich over aan Mexico.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Dito

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Dito.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Dito.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Dito (onder)zoekt.

De publicatie Genealogie Gomes is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
R. R. Gomes, "Genealogie Gomes", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-gomes/I596.php : benaderd 9 februari 2026), "Jan Hendriksz Dito (1761-1840)".