Familie Kwartieren Einhaus-Vosmer-Meulman-Berends » Jacobus de Wals (-1841)

Persoonlijke gegevens Jacobus de Wals 


Gezin van Jacobus de Wals

Hij is getrouwd met Catharina van Beek.

Zij zijn getrouwd

Ze zijn in de kerk getrouwd op 9 februari 1794 te Den Hout.Bron 3


Kind(eren):

  1. Helena Maria de Wals  1807-1888 


Notities over Jacobus de Wals

Bevolkingsregister van de Maatschappij van Weldadigheid
Jacobus de Wals, geboren op 09-02-1770; plaats van herkomst: Geertruidenberg; godsdienst: kath.; aangekomen op 02-11-1818; ingeschreven in Frederiksoord als kolonistenvader; vertrokken op 17-10-1835.
Jacobus de Wals is de eerste (en enige?) kolonist uit Geertruidenberg en is een van de 52 proefkolonisten

Zijn jaarsalaris is in 1820 f 618,77. Hij doneerd op 3 februari 1820 20 cent voor de watersnoodramp in Gelderland.

Ingeschreven als wonende op hoeve: 20 (inv.nr. 1346); 20 (inv.nr. 1347); 20 (inv.nr. 1348); 20 (inv.nr. 1349).

Bijzonderheden:
Is kolonist, uit de contributie van de stad Geertruidenberg.
Op aankomstdatum geplaatst in kolonie I, Frederiksoord.
Op 17-10-1835 ingedeeld bij zijn schoonzoon J.W.Mulder en op
04-04-1837 met gezin Mulder naar kolonie V, nr.18 gegaan.
Gehuwd met Catharina van Beek, geb. 03-06-1770.

Koloniale carrière

Samengevat:
Wordt in het begin geprezen voor zijn harde werken (250 takkebossen per dag!!), maar leidt daarna een onopvallend kolonistenbestaan. Het gezin maakt wel rijkelijk gebruik van de huwelijksmarkt op de kolonie zodat veel van de kinderen er altijd zullen blijven.

In het boek:
Bij naam op de bladzijden 31, 33, 121, 325-326, 382. Zonder naam als de subcommissie Geertruidenberg voor hem in de bres springt op bladzijde 272.
Fragmenten uit de archieven

Uit de voordracht van Geertruidenberg dd 12 september 1818:
Jacobus de Wals oud 47 jaaren, van beroep boerenarbeider
Catharina van Beek, deszelfs huivrouw, oud 48 jaren
Lourens oud 16 jaaren arbeider
Hendrika oud 13 jaaren
Helena Maria oud 11 jaaren
Peter oud 10 jaren
Adriana Maria oud 7 jaaren
Martinus Johannis Favrier oud drie jaaren, zijnde een kleinkind en tot lasten van het huisgezin

Dit huisgezin, (zijnde van den Roomschen Godsdienst) is ons voorgekomen, alleszins aan de vereischtens te voldoen, zijnde den man zeer arbeidzaam en bijzonder tot den veldarbeid geschikt, waarin hem de zoon, 16 jaaren oud, behulpzaam kan zijn. De vrouw verstaat het spinnen, en kan daarin, door hare dogters geholpen worden.

Zij horen tot de gezinnen die in de kazerne in Amsterdam worden opgevangen, zie de illustratie boek bladzij 32

Stukje in de Rotterdansche Courant:
29 oktober 1818: Gisteren is van hier naar de volksplanting Frederiks-Oord vertrokken het huisgezin van Anthony Gerards, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, welke allen door de sub-commissie van weldadigheid alhier van het noodige voor de reize zijn voorzien, zoo als ook voor het transport van het huisgezin van Geertruidenberg, alhier gepasseerd, gezorgd is en verder gezorgd zal worden voor verscheiden anderen, die van elders alhier ter verdere expeditie naar de volksplanting verwacht worden.

In een brief van Benjamin dd 28 december 1818 wordt Geertruidenberg genoemd als een van de voorbeelden 'van subcommissies (die) ons zodanige gezinnen (zonden) die de Maatschappij ter bereiking van haar groot doel zou kunnen verlangen.'

In een brief van Benjamin dd 13 januari 1819 worden zij genoemd als een van de gezinnen die veel verdiend hebben bij spinarbeid en veldarbeid, in het kader van een verhaal dat ondanks stevige verdiensten vaak toch de schulden toenemen. Met een aparte vermelding: vooral de Wals die ruim ƒ 32- in de afgelopen maand heeft verdiend, en echter schuld op zijne rekening heeft.

Uit een brief van Benjamin dd 16 januari 1819 over de 'grote domme luiaard' Pieter Arends: Hij maakte 25 takkeboschen, een arbeid waaraan hij altijd gewoon was, terwijl de Wals en meer anderen er 200 ja 250 in de zelfde tijd maakten.

Zie voor beloningen voor kolonisten augustus 1819, voor donaties watersnoodramp februari 1820, beoordelingsrapport door de directie juni 1820 en de jaarinkomens over 1820 de desbetreffende files.

In een brief van Anthonie Brouwer dd 5 juni 1820 behoort De Wals tot degenen die volgens Brouwer "voorbeeldeloos brutaal" zijn.

Uit een brief van de subcommissie Geertruidenberg dd 16 januari 1821:

Neme de vrijheid ingesloten, aan mij geadresseerde brief, aan UL te doen toekomen en aan welke hoofdzakelijk inhoud mij zeer gaarne en eerbiediglijk refereren, naardien het de subcommissie aangenaam zoude weesen, wanneer de Permanente Commissie het versoek in dezelve gedaan gunstig konde accorderen.

En daar mij door zijdelingsen informatiën bekend zij, dat de famille de Wals niet ondankbaar zijn, aan de gunsten die zij mogen genieten, maar door een alleszints goed gedrag en promptelijk aan de intentie hunner bestemming te voldoen - zoo wij hoopen en vertrouwen - uit dien hoofde aanspraak op de bijzondere bescherming der Permanente Commissie moge maken om welke reden, gemerkt mede hun altijd huigites(?) wij dezelve aan UL grondhartig aanbevelen

De president der subcommissie van Weldadigheid te G.berg A. Koenen

Bijgevoegd:

WelEdele Heeren!

Daar de kolonist J. de Wals gezegend met een talrijk huisgezin daar te boven, belast is met de opvoeding van zijn kleinzoon, heeft hij zig een en andermaal vervoegd bij den WEG Heer Direkteur der kolonien met instantelijk verzoek van op het voorbeeld van zo veele andere kolonisten welke met een ingedeelde begunstigd, van de landhuur gelibereerd te zijn en daar de gezegde de Wals zijne oudste dochter zig in de vorig maand a costy bevond, heeft zij haren vader UWEd alleszints gunstige genegenheid, welken ten besten van het huisgezin konde dienen gerapporteerd, met toezegging van in dit zijne belangen te zullen behartigen, en het is met voorkennis van den WEG Heer Direkteur dat de eer hebbe UWEd door deze te verzoeken met de Permanente Kommissie daar over te corresponderen en zodanige schikking en te maken als UWEd zult gunstig oordeelen. Hier op UWEd dispositie inwagtende heb ik de eer mij te noemen

WelEdele Heeren UWEDWDienaar J. Baade
Frederiksoord 17 dec. 1820

Uit een brief van Benjamin dd 5 februari 1821:
Den brief van den kolonist de Wals, benevens die van den President der subcommissie Geertruidenberg gaan mede hier bij terug.
Wanneer de Permanente Kommissie kan goedvinden aan de inhoud van gen. brieven te voldoen, dan zal daar door ongetwijfeld aan een oppassend huisgezin, een groot voorrecht gentrontre(?) worden.
Ik moet hier echter aanmerken, dat voorn. huisgezin, buitendien redelijk kan bestaan, en dat het mij dus in zoo verre alleen raadzaam scheen aan zijn verlangen te voldoen, als dit buiten schade der Kommissie geschieden kan, en die van Geertruidenberg voor den bestedeling betalen wilden.
De Wals heeft dit kind van den beginne af bij zich gehad. Herinner ik mij wel, dan is hij grootvader over het zelve en de vader nog in leven. Uit dien hoofde scheen het mij toe, dat hij weinig hoop kan hebben aan zijn verlangen voldaan zien.

Bij de medaille-uitreiking op 24 augustus 1821, krijgt het gezin een zilveren medaille.

Uit een brief van Johannes van den Bosch dd 23 mei 1822:
Er bestaat in kolonie N 1 en 2 eene ziekte die contagieus schijnt te zijn, althans zo iemand daar mede in een huisgezin besmet word, lopen zelden iemand der anderen vrij.
Reeds zijn daar aan eenige kolonisten gestorven en verscheidene anderen liggen daar aan nog zeer ziek.
De wachtmeester, de vrouw van Tijmes, de Wals, de zoon van Geraads en meester Middelboer zijn geenszins buiten gevaar.
De ziekte schijnt ons aangebragt te zijn door een dochter van de Wals, die ziek thuis gekomen is uit Steenwijk.

Dokter Schuurman in de Star van juni 1822:
In het midden der verloopene maand april vertoonde zich eerst in de kolonie no. 1, in de huishouding van de kolonist de Wals, eene ziekte bij twee der kinderen; kort daarop werd de moeder en nog eene dochter ernstig ziek; zoo ook de vrouw, zoon, en ingedeelde meid van sitze jans; - het waren alle febres rheumaticae of catharales.
De familie vestigt zich voor hele lange tijd op de kolonie:

- Dochter Henrica trouwt in 1825 met een zoon van proefkolonist Lucassen (zie ook boek bladzijde 33).

- Zoon Lourentius trouwt in 1827 met een dochter van kolonist Bouwman uit Oudewater.

- Dochter Helena Maria, die bovenaan deze pagina staat als Lena Maria en volgens de huwelijksacte van 07-02-1808 zou zijn, trouwt een zoon van de januari 1820 aangekomen kolonist Maatje

bron: Will Schackmann

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Jacobus de Wals?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!

Voorouders (en nakomelingen) van Jacobus de Wals

Petrus van Gorp
1697-< 1746

Jacobus de Wals
-1841

1794

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. doop RK 1738-1782 Ginneken-Bavel
    2. ovl.akte nr.4 Avereest
    3. DTB Oosterhout inv.nr 63, RK trouwboek 1788-1810

    Aanknopingspunten in andere publicaties

    Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 9 februari 1794 lag rond de 5,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuid-westen. Typering van het weer: zeer betrokken. Bron: KNMI
    • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1794: Bron: Wikipedia
      • 4 februari » Frankrijk schaft de slavernij af. Tijdelijk, zoals later blijkt.
      • 28 juli » Maximilien de Robespierre wordt geëxecuteerd, waarmee een eind komt aan de Terreur in Frankrijk.
      • 19 oktober » De Slag bij Puiflijk wordt gevoerd tijdens de Eerste Coalitieoorlog.
    • De temperatuur op 26 januari 1841 lag rond de 3,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuid-westen. Typering van het weer: betrokken mist. Bron: KNMI
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1841: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 3,1 miljoen inwoners.
      • 20 januari » Hongkong wordt door de Britten bezet.
      • 26 januari » Het Verenigd Koninkrijk bezet Hongkong.
      • 4 maart » William Henry Harrison wordt beëdigd als 9e president van de Verenigde Staten
      • 14 juni » Oprichting van het eerste parlement van Canada.
      • 30 augustus » Sir Robert Peel volgt William Lamb op als premier van het Verenigd Koninkrijk.
      • 2 oktober » Florestan I volgt zijn overleden broer Honorius V op als vorst van Monaco.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam De Wals

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam De Wals.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over De Wals.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam De Wals (onder)zoekt.

    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    R.Einhaus, "Familie Kwartieren Einhaus-Vosmer-Meulman-Berends", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-einhaus/I1533.php : benaderd 29 januari 2026), "Jacobus de Wals (-1841)".