Genealogie Buddingh » Wilhelmus Anthonius Ninaber (1747-1803)

Persoonlijke gegevens Wilhelmus Anthonius Ninaber 


Gezin van Wilhelmus Anthonius Ninaber

Hij is getrouwd met Johanna Elizabeth Bouwmeester.

Zij zijn getrouwd op 31 juli 1769 te Hellendoorn, hij was toen 22 jaar oud.


Kind(eren):

  1. Berendina Ninaber  1771-1777
  2. Wilhelmina Ninaber  1773-1787
  3. Johan Derk Ninaber  1782-1812
  4. Willem Ninaber  1796-1813


Notities over Wilhelmus Anthonius Ninaber

gedoopt op zijn geboortedag 4 maart 1947 te Hoevelaken door zijn vader Arianus Johannes Ninaber.

gehuwd in de kerk te Hellendoorn op 7 augustus 1769 door Bernardus Leedeboer, predikant te Hellendoorn. Onderrouw 31 juli 1769 Hellendoorn

Gestorven aan een verval van krachten, veroorzaakt door een kwaadaardig accident aan het hoofd.
Begraven op 7 maart 1803 in de nieuwe kerk in den Haag

W.A. Wilhemus/Willem Antonius/Anthonius/Anthony/Antony Ninaber / Nijnaber
in de periode 1800-1803: lid Vertegenwoordigend Lichaam (1798-1801), lid Wetgevend Lichaam (1801-1805)

loopbaan
- leerlooier (vermoedelijk)
- lid municipaliteit van Deventer, van februari 1795 tot juni 1798
- lid Vergadering van provisionele representanten van het volk van Overijssel, van juli 1796 tot januari 1798
- lid intermediair administratief bestuur van Overijssel, van juni 1798 tot maart 1799
- lid bestuur departement van de Oude IJssel, vanaf 1799
- lid Vertegenwoordigend Lichaam voor het district Deventer, van 29 juli 1800 tot 17 oktober 1801
- lid Wetgevend Lichaam voor Overijssel, van 2 november 1801 tot 2 maart 1803
- lid bestuur departement Overijssel

Wilhelmus Antonius Ninaber
in de periode 1800-1803: lid Vertegenwoordigend Lichaam (1798-1801), lid Wetgevend Lichaam (1801-1805)

archiefstukken:
https://www.nationaalarchief.nl/onderzoeken/archief/2.21.422/invnr/11/file/NL-HaNA_2.21.422_11_001?eadID=2.21.422&unitID=11&query=

Delen 1740
Het Scholtenhuis
De gegoede burgerij
Tijd van pruiken en revoluties
In de loop van de 18de eeuw verminderde de invloed van de adel langzamerhand. De havezaten, eeuwenlang de machtsbasis van de adel, verloren in de Franse tijd (1795-1813) hun politieke betekenis: de bewoners ervan konden niet meer automatisch rekenen op een plek in het provinciale bestuur. De burgerij daarentegen won aanzienlijk aan invloed. Typerend voor deze ontwikkeling in Hellendoorn is de familie Bouwmeester.
Bouwmeesters:
De eerste Bouwmeester kwam in de 17de eeuw als predikant in Hellendoorn. De volgende generaties leverden drie schouten en burgemeesters op. Hun woonhuis was het Scholtenhuis op de hoek van de Dorpsstraat en de weg naar Deventer. Opvallend is dat Johannes Conradus Bouwmeester zijn werk als schout nog als "bijbaantje" kon doen. Hij woonde voornamelijk in Deventer en was daar "gemeensman" in het stadsbestuur. In 1779 volgde zijn zoon Johannes van der Plas Bouwmeester hem in beide functies op. Deze koos in 1787 de zijde van de patriotten. In 1795 trok hij zich definitief op het Scholtenhuis terug. In 1811 kocht hij de voormalige havezate Den Dam van de adellijke familie Van der Wyck. Datzelfde jaar verving de Franse overheersing hem door een "maire". Kennelijk kon hij het niet zo goed met de nieuwe machthebbers vinden. 7 jaar later werd hij alsnog burgemeester van Hellendoorn. Zijn neef Johannes Conradus volgde hem op.

Ninabers:
Johannes' zus Johanna Elizabeth Bouwmeester trouwde met koopman Wilhelmus Antonius Ninaber. Ook hij was een Deventer burger en de patriottische zaak toegedaan. Nadat hij was overleden verhuisde Johanna Elizabeth met vier kinderen naar het Scholtenhuis van haar broer in Hellendoorn. Waarschijnlijk is het huis toen verbouwd. Het pand werd in de 19de eeuw Ninabershuis genoemd. Drie zonen maakten carrière in het leger. Derk ging in 1812 met Napoleon mee naar Rusland en kwam om in de slag bij Krosno. Zijn broers Coen en Cees vochten met Napoleon in Spanje en uiteindelijk in 1815 tegen Napoleon bij Waterloo. Van Cees wordt verteld dat hij jaren later nog graag in Hellendoorn de mannen opzocht die met hem bij Waterloo gevochten hadden. Zijn grafsteen op het Oale Karkhof getuigt van zijn legercarrière.

Bibens
Cornelia Henriëtte, zus van voorgenoemde broers, huwde met de Amsterdamse lakenhandelaar Martin Biben. In het dorpsmuseum De Valkhof wordt haar schetsboekje bewaard, waarin een aantal tekeningen staan van Hellendoorn in de eerste helft van de 18de eeuw. Deze zijn van haarzelf of van haar zwager Christiaan Biben. Eén van de tekeningen is een getrouwe afbeelding van het oude Scholtenhuis. De hoge ramen en deuren, het hekwerk en de leeuwtjes met wapenschilden bij de ingang geven het huis een voorname indruk. Tot het einde van de 19de eeuw werd het huis bewoond door leden van de familie Ninaber. Daarna woonden er twee notarisgezinnen en vervolgens werd er een hotel-pension geopend. Inmiddels is het modehuis Jacobs al tientallen jaren in het pand gevestigd. Van de oorspronkelijke gevel is niet veel meer over. De namen van de Bouwmeesters, Ninabers en Bibens leven verder in straatnamen in Hellendoorn en Nijverdal.
Bronnen
Linked Open Data: ld+json / ttl
Canon van Nederland

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Wilhelmus Anthonius Ninaber?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Wilhelmus Anthonius Ninaber

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).

Verwantschap Wilhelmus Anthonius Ninaber



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • De temperatuur op 31 juli 1769 lag rond de 15,0 °C. Er was 22 mm neerslagDe wind kwam overheersend uit het zuid-zuid-oosten. Typering van het weer: donker regen. Bron: KNMI
  • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1769: Bron: Wikipedia
    • 19 mei » Kardinaal Giovanni Vincenzo Antonio Ganganelli wordt gekozen tot Paus Clemens XIV
    • 28 mei » Bisschopswijding van Paus Clemens XIV in Rome.
    • 4 juni » Kroning van Paus Clemens XIV in Rome.
    • 2 november » Pioniers van een Spaanse expeditie, onder wie José Francisco Ortega en geleid door ene Don Gaspar de Portola, ontdekten de Golden Gate nabij San Francisco.
  • De temperatuur op 2 maart 1803 lag rond de 6,0 °C. Er was 66 mm neerslagDe wind kwam overheersend uit het zuid-westen. Typering van het weer: betrokken regen. Bron: KNMI
  • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • In het jaar 1803: Bron: Wikipedia
    • 25 februari » De Rijksdag van het Heilige Roomse Rijk houdt haar laatste zitting te Regensburg.
    • 22 maart » Oprichting van het Apostolisch vicariaat Breda in Nederland.
    • 17 mei » Karel Willem van Nassau-Usingen wordt opgevolgd door zijn broer Frederik August.
    • 29 september » Zaligverklaring van kardinaal Giuseppe Maria Tomasi.
    • 30 november » Spanje staat het Louisiana-gebied af aan Frankrijk.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Ninaber

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Ninaber.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Ninaber.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Ninaber (onder)zoekt.

Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Noortje Buddingh, "Genealogie Buddingh", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-buddingh/I00322.php : benaderd 28 januari 2026), "Wilhelmus Anthonius Ninaber (1747-1803)".