Généalogie Van Leeuwen, Broekema, Anderklooster, Vanderlugt » hessel van martena (1461-1517)

Données personnelles hessel van martena 

  • Il est né en l'an 1461 dans cornjum.

    Fout Attention: Marié (??-??-148) avant la naissance (??-??-1461).

    Waarschuwing Attention: L'âge au mariage (??-??-148) était inférieur à 16 ans (0).

  • Profession: Grietman van Menaldumadeel / Raadsheer Hof van Friesland.Raadsheer bij het Hof van Friesland 1499-1517aadsheer bij het Hof van Friesland 1499-1517, genoemd als grietman van Menaldumadeel in 1508..
  • Il est décédé en l'an 1517 dans rhodos, il avait 56 ans.
  • Un enfant de sietse van martena et jeltje van harinxma van ylst
  • Cette information a été mise à jour pour la dernière fois le 3 mars 2018.

Famille de hessel van martena

Il est marié avec both jarichsdr hottinga.

Ils se sont mariés en l'an 148 à beetgum.


Enfant(s):

  1. luts (lucia) martena  1490-???? 


Notes par hessel van martena

Hessel van Martena
Hessel van Martena.jpg
Hessel van Martena (Cornjum, ± 1460 – Rhodos, augustus 1517) was een Fries hoofdeling en een van de voornaamste medestanders van de Saksische hertogen in Friesland.

Hessel van Martena werd rond 1460 geboren in Cornjum als zoon van Syttie Martena, hoofdeling aldaar en Jel Epedr Harinxma thoe IJlst.

Loopbaan
Het vijftiende-eeuwse Condominium Friesland werd verscheurd door een hevige partijstrijd tussen de Schieringers en de Vetkopers, die steeds meer polariseerde. Na 1450 werd deze strijd steeds heviger, door de inzet van kanonnen en huurlegers werden de kosten van de oorlogvoering steeds groter. De Vetkoperse partij zocht steun bij de stad Groningen. De Schieringer partij, waartoe de familie Van Martena behoorde, zocht een bondgenoot in hertog Albrecht van Saksen, legeraanvoerder van keizer Maximiliaan van Oostenrijk, die officieel de heer van Friesland was.

In 1496 werd de stins van Hessel van Martena, Groot Terhorne bij Beetgum door de Vetkopers verwoest. Hij bouwde daarop in 1498 een nieuwe stadsstins in Franeker, het Martenahuis genaamd. Dit is het tegenwoordige Museum Martena.

Hessel van Martena was een van de bezegelaars van het akkoord van Westergo met Albrecht van Saksen van 30 april 1498. In juli 1499 werd hij door Westergo afgevaardigd om de hertog in Friesland te verwelkomen.

Martena maakte vanaf die tijd deel uit van de Saksische regering en werd begunstigd met vele ambten en benoemingen, mede omdat hij het nieuwe bewind ondersteunde met grote geldleningen. Op 25 juli 1499 werd hij door Albrecht van Saksen aangesteld tot lid van het Hofgerecht. Door Albrechts opvolger hertog George van Saksen werd hij op 23 mei 1501 officieel benoemd als raadsheer in bestuurszaken. Deze functie behield hij toen Karel V in 1515 heer van Friesland werd nadat hertog George afstand van Friesland had gedaan.

Als dank voor zijn steun verwierf hij landerijen op Het Bildt, een pensioen van 50 goudgulden en werd hij naast zijn raadsheerschap benoemd tot grietman van Menaldumadeel (vermeld 1502-1517), Het Bildt (1502-1505) en Franekeradeel (waarschijnlijk 1505-1517). Hij wordt in 1503 en van 1514 tot 1515 vermeld als ambtman van Franeker.

Hessel van Martena was op 1 juli 1515 een van de heerschappen (hoofdelingen) die Karel V als heer van Friesland huldigden. Als beloning werd hij op dezelfde dag door Floris van Egmont, stadhouder van Friesland namens de Habsburgers, tot ridder geslagen.

In 1517 maakte hij een pelgrimstocht naar het Heilige Land samen met de raadsheren Tjalling van Botnia en Juw van Botnia. Op de terugreis kwam hij in Rhodos te overlijden.

Familie
Hessel van Martena huwde de hoofdelingendochter Both van Hottinga. Uit dit huwelijk vier dochters, Jel, Luts, Cnier en Foockel, die alle vier in het huwelijk traden met mannen die van buiten Friesland afkomstig waren en aan het Saksische bewind waren gecommitteerd. Na Hessels overlijden trad zijn weduwe in het huwelijk met Frederik Bruckschlegel, eveneens een Saksische ambtenaar.

Reputatie
Hessel van Martena werd door veel Friezen gehaat vanwege zijn steun aan het Saksische bewind en omdat hij schaamteloos profiteerde van zijn positie. Hij was verreweg de rijkste hoofdeling van zijn tijd en ‘de allerschieringste Schieringer die er destijds in Friesland rondliep’.[1]

Avez-vous des renseignements supplémentaires, des corrections ou des questions concernant hessel van martena?
L'auteur de cette publication aimerait avoir de vos nouvelles!


Barre chronologique hessel van martena

  Cette fonctionnalité n'est disponible que pour les navigateurs qui supportent Javascript.
Cliquez sur le nom pour plus d'information. Symboles utilisés: grootouders grand-parents   ouders parents   broers-zussen frères/soeurs   kinderen enfants

Avec la recherche rapide, vous pouvez effectuer une recherche par nom, prénom suivi d'un nom de famille. Vous tapez quelques lettres (au moins 3) et une liste de noms personnels dans cette publication apparaîtra immédiatement. Plus de caractères saisis, plus précis seront les résultats. Cliquez sur le nom d'une personne pour accéder à la page de cette personne.

  • On ne fait pas de différence entre majuscules et minuscules.
  • Si vous n'êtes pas sûr du prénom ou de l'orthographe exacte, vous pouvez utiliser un astérisque (*). Exemple : "*ornelis de b*r" trouve à la fois "cornelis de boer" et "kornelis de buur".
  • Il est impossible d'introduire des caractères autres que ceux de l'alphabet (ni signes diacritiques tels que ö ou é).



Visualiser une autre relation

Les données affichées n'ont aucune source.

Des liens dans d'autres publications

On rencontre cette personne aussi dans la publication:

Sur le nom de famille Van martena


Lors de la copie des données de cet arbre généalogique, veuillez inclure une référence à l'origine:
Ineke van Leeuwen, "Généalogie Van Leeuwen, Broekema, Anderklooster, Vanderlugt", base de données, Généalogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-van-leeuwen-broekema-anderklooster-vanderlugt/I1123.php : consultée 10 mai 2025), "hessel van martena (1461-1517)".