Genealogische database BergSmit » Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL (1233-1272)

Personal data Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL 

Source 1

Household of Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL

(1) He is married to Bertha VAN OCHTEN.Source 4

They got married


Child(ren):

  1. Jan Herbaren VAN ARKEL  ± 1250-1297 
  2. Arnold I VAN ARKEL  ± 1260-1307 


(2) He is married to Yda VAN ANDEL.Source 5

They got married


Notes about Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL

'''Volgens de redactie van de Karel de Grote site kan zijn huwelijk met Bertha van Ochten nooit hebben plaatsgevonden, maar deze redactie is wel meer fout geweest in zijn beoordelingen. Het kerkgraf met grafsteen van het echtpaar bewijst hun ongelijk !'''
Eeuwenlang hadden de heren van Arkel geprofiteerd van het feit, dat hun rijke goederen gelegen waren in een gebied, waar de macht van de graaf van Holland, van de bisschop van Utrecht en van de hertogen van Gelre en Brabant nooit helemaal duidelijk was.
Tot hun heerlijkheid behoorden oa. Gorinchem, Heukelom, Asperen, Leerdam, Hagestein, Haastrecht, Schoonrewoerd, Everstein, Bergambacht en Zoelen.
Volgens de oude saga kwam de eerste Arkel op een zwaan de rivier afdrijven om zich aan de Linge voorgoed te vestigen en er een slot te bouwen.
Heer van Arkel (1253-1264).
Treedt, heer van Arkel en ridder genoemd, met zijn broeder, heer Herbaren van den Berghe, op als getuige voor heer Jan van der Lede. In het volgende jaar (op 25 Juni 1254) vinden wij hem met zijn broeders Otto en Hugo vermeld in de oorkonde waarin heer Jan van der Lede en zijn neef Hugo van Arkel heer Floris van Dalem belenen met 1/3 van Dalem. Op 29 Oct. 1263 beleent hij zijn 'cognatus' Otto met het bedijkte land dat Slingeland genoemd wordt. Voor de laatste maal wordt hij vermeld op 23 Aug. 1264, wanneer hij met Willem heer van Brederode een watergang verleent aan heer Hendrik van Alblas. (NL 1954).

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

Ancestors (and descendant) of Jan Herbaren VAN ARKEL

Jan Herbaren VAN ARKEL
1233-1272

(1) 
Arnold I VAN ARKEL
± 1260-1307
(2) 

Yda VAN ANDEL
< 1233-????


With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

  • You can enter text in lowercase or uppercase.
  • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
  • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



Visualize another relationship

Sources

  1. GCrobgomes, Geni (lineage Pia Haentjens Dekker>Karel de Grote)
  2. Geni
  3. GC RobGomes, Geni
  4. Geni (lineage Pia Haentjens Dekker>Karel de Grote)
  5. GCrobgomes

Matches in other publications

This person also appears in the publication:

About the surname VAN ARKEL


When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
Fred Bergman, "Genealogische database BergSmit", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/database-bergsmit/I4337.php : accessed May 2, 2025), "Jan Herbaren (Jan 1 de Sterke) VAN ARKEL (1233-1272)".