Stamboom Warta » Willem Jansen (1892-1964)

Persoonlijke gegevens Willem Jansen 


Gezin van Willem Jansen

Hij is getrouwd met Biena Molema.

Zij zijn getrouwd op 29 augustus 1919 te Odoorn, hij was toen 27 jaar oud.


Kind(eren):

  1. Christoffel Jansen  1920-1988 
  2. Jakob Jansen  1927-1930


Notities over Willem Jansen

Het geheimzinnige huis (Bron http://www.kiekopdemond.nl/contents/nl/d292.html

Dit is nu echt een huis met een bewogen geschiedenis. Het enige dat ik ervan weet, is dat ik het nog altijd ‘De Ark’ noem. Wie weet iets te vertellen over deze dubbele woning aan het Noorderdiep plaats 24 (want ooit zullen er wel twee gezinnen in hebben gewoond)? Er zijn vast nog wel dorpsgenoten onder ons die wat meer kunnen vertellen over dit huis en zijn bewoners.
Aanvullingen op de foto in de Kiek van april over het geheimzinnige huis: nog steeds komen er reacties binnen over Luitje Smit die ook in dit huis heeft gewoond. Inmiddels heb ik, dank zij mijn oproep in deze rubriek, een 596 bladzijden tellend boek mogen ontvangen van een voormalige inwoner van Valthermond. Dat boek, Levende Ziel, is geschreven en in eigen beheer uitgegeven in 1974 door Hendrik Izaäk de Smit, destijds woonachtig aan het Noorderdiep 488 te Valthermond. Eindelijk weten we nu meer over de luitenant van het Leger des Heils, door ons vroeger altijd Luitje Smit genoemd. Geen wonder dat hij altijd was omringd door boeken en documentatie. Er moet wel heel veel onderzoek en studie zijn verricht om zo’n boek te kunnen presenteren.
Hieronder nog een reactie van een voormalige inwoner van ons dorp:

‘Wel ik heb die zogeheten luitenant Smit in de jaren van de oorlog heel goed gekend. Smit woonde toen in de Zandblokken en wij kwamen vrij regelmatig bij hem op bezoek. Van aluminium dat wij uit de neergestorte vliegtuigen sloopten, maakte Smit voor ons mooie ringen. Ook heb ik in de oorlog nog Engelse les van hem gehad, toen hij in een houten keet of huis naast smid Auke Drent aan het Zuiderdiep 230 woonde. Smit woonde toen een de oostkant in dat huis. Het is later afgebroken en was in die tijd al erg bouwvallig te noemen. Smit had daar een zeer grote hoeveelheid boeken in verschillende talen. Hij was van huis uit een zeer geletterde man, hij sprak diverse talen en naar wij toen vernamen, kwam hij uit Den Haag uit een zeer vooraanstaande familie. Om zijn verleden achter zich te late,n is hij toen in Valthermond terecht gekomen en leefde daar als een kluizenaar. De contacten met de mensen liepen stroef, maar dat neemt niet weg dat mijn vrienden en ik daar vaak over de vloer kwamen. Ik heb toen nog een Bijbel in de Engelse taal van hem gekregen.
Ik zie hem nog zó door de Valthermond fietsen met zijn ouwe fiets met surrogaatbanden, gemaakt van repen autobanden die wij in de oorlog bij mijn vader in de schoenmakerij ook veel hebben gemaakt. Als wij het over Smit hadden, dan noemden wij hem ‘de elektrische luitenant’. Die naam gaven wij hem omdat, als hij op zijn ouwe fiets zat, door de massieve banden zijn hele lichaam schudde als iemand die elektrische schokken te incasseren kreeg.
Smit heeft ook nog bij de familie Geert Groen aan het Zuiderdiep 121, plaats 81, gewoond, achter in een hardboard kamertje. Hij was met weinig tevreden en zocht totaal geen contact met de mensen in Valthermond. Toch kende iedereen hem, het was in die jaren echt een dorpsfiguur die niemand kwaad deed.’

Ook over de foto van het geheimzinnige huis aan het Noorderdiep 489 op plaats 24 zijn weer veel reacties binnen gekomen. De woning werd volgens sommigen gebouwd omstreeks 1900. In de woning woont nu de heer Van der Toren. Toch handig, zo’n collectief geheugen binnen ons dorp. Iedereen die belt, weet wel weer iets te vertellen en zo komen we toch aan onze doelstelling. Onder andere belde Frits Bodewitz, die hier al 1927 in Valthermond kwam wonen en die door zijn beroep als broodbezorger bij vele dorpsgenoten aan huis kwam. Volgens hem woonde in die periode hier in dit huis toen al het gezin van Willem Jansen en Biena Molema, in het linker gedeelte, dus aan de oostzijde. Tot 1937 hebben Willem Schudde en Roelie Moorlag hier als naaste buren bij ingewoond. Dochter Jantje is in dit huis geboren.
In de jaren zestig woonde aan de westelijke zijde de familie Boomsema. Willem Jansen bewerkte enige tijd het land van landbouwer Jacob Schudde aan het Noorderdiep op plaats 23.
Ook heeft een luitenant van het Leger des Heils, de heer H.S. Smit, een aantal jaren in het huisje gewoond; wij noemden hem Luitje Smit. Hij maakte als persoon veel indruk, omdat hij anders was dan de meeste dorpsgenoten. Ik heb het nu over eind jaren vijftig, begin jaren zestig van de vorige eeuw. Hij woonde in die tijd in Valtherblokken-Noord 12 (voor ons was dat in die tijd de Zandblokken), in het voorste gedeelte van het huis. Het was een heel merkwaardige man met een baard, wel heel vriendelijk, maar wij mochten als kinderen daar niet komen van onze ouders. Maar ja, wat niet mag, is juist spannend en we gingen er meestal met een stel buurtkinderen naar toe. Zijn hele kamer was gevuld met boeken en documenten en wat ik nu hoorde van de familie Brakels-Wardenburg, die er in die tijd tegenover woonde, ging hij af en toe ook naar een kibboets in Israel. Ook gaf hij hier in Valthermond wel lezingen. Hij overleed in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Hij heeft ook ooit een boek geschreven of vertaald en mijn vraag is dan ook: wie weet daar meer over te vertellen?

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Willem Jansen?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Willem Jansen

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Willem Jansen

Derk Hidding
1816-1886
Antje Sanders
1849-????

Willem Jansen
1892-1964

1919

Biena Molema
1890-????

Jakob Jansen
1927-1930

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 29 augustus 1919 lag tussen 9,6 °C en 21,7 °C en was gemiddeld 16,6 °C. Er was 14,5 mm neerslag. Er was 5,2 uur zonneschijn (38%). De gemiddelde windsnelheid was 4 Bft (matige wind) en kwam overheersend uit het zuid-westen. Bron: KNMI
    • Koningin Wilhelmina (Huis van Oranje-Nassau) was van 1890 tot 1948 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 9 september 1918 tot 18 september 1922 was er in Nederland het kabinet Ruys de Beerenbrouck I met als eerste minister Jonkheer mr. Ch.J.M. Ruys de Beerenbrouck (RKSP).
    • In het jaar 1919: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 6,7 miljoen inwoners.
      • 23 maart » Benito Mussolini richt de fascistische partij op.
      • 4 mei » Leden van de 4 mei-beweging demonstreren op het Tiananmen-plein tegen het verdrag van Versailles en het onvermogen van de Chinese regering.
      • 10 september » Oostenrijk en de geallieerden tekenen een verdrag waarin de onafhankelijkheid van Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië wordt erkend.
      • 23 september » Oprichting van de Portugese omnisportvereniging CF Belenenses.
      • 13 oktober » Tijdens de Convention portant réglementation de la Navigation Aérienne in Parijs wordt vastgelegd dat Nederland de nationaliteitsletter H (van Holland) voor luchtvaartuigradiostations zou gaan voeren.
      • 6 november » Eerste radio-uitzending in Nederland voor een algemeen publiek verzorgd door radiopionier Hanso Schotanus à Steringa Idzerda
    • De temperatuur op 21 maart 1964 lag tussen 4,8 °C en 12,8 °C en was gemiddeld 8,6 °C. Er was 3,7 mm neerslag gedurende 1,1 uur. Er was 2,3 uur zonneschijn (19%). Het was zwaar bewolkt. De gemiddelde windsnelheid was 2 Bft (zwakke wind) en kwam overheersend uit het zuiden. Bron: KNMI
    • Koningin Juliana (Huis van Oranje-Nassau) was van 4 september 1948 tot 30 april 1980 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 24 juli 1963 tot 14 april 1965 was er in Nederland het kabinet Marijnen met als eerste minister Mr. V.G.M. Marijnen (KVP).
    • In het jaar 1964: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 12,0 miljoen inwoners.
      • 1 januari » In Nederland treedt een rijksregeling in werking voor de subsidiëring van alle amateuristische kunstbeoefening.
      • 27 mei » Radio Sutch begint met uitzenden vanaf een fort in de Theemsmonding.
      • 6 juni » The Beatles geven het tweede van twee concerten in het Noord-Hollandse Blokker.
      • 19 juni » Oprichting van profvoetbalclub SC Cambuur.
      • 24 juli » Oprichting van de Venezolaanse voetbalclub Carabobo Fútbol Club onder de naam is Valencia FC.
      • 19 december » Dominee Martin Luther King krijgt de Nobelprijs voor de Vrede.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Jansen

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Jansen.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Jansen.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Jansen (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom Warta is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    David Warta, "Stamboom Warta", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-warta/I718.php : benaderd 29 december 2025), "Willem Jansen (1892-1964)".