Stamboom Andersen » Teunis Groen (1708-1773)

Persoonlijke gegevens Teunis Groen 

  • Hij is geboren op 10 juni 1708 in Westzaan.
    https://gw.geneanet.org/cornelisg?lang=fr&pz=roos+corlijn+van&nz=dellen&p=anthony&n=groen

    Anthony is volgens mij Teunis

    H Anthony Groen
    Sosa : 768
    Né le 10 juin 1708 - Westzaan
    Décédé le 7 juin 1773 - Westzaan, à l'âge de 64 ans

    Parents
    sosa Leendert Cornelisz Groen 1683-1718
    sosa Maritje Theunisd 1681-

    Union(s) et enfant(s)
    Marié le 29 janvier 1730, Westzaan, avec sosa Grietje Jans Mannes 1712-1773 (Parents : sosa Jan Muus Mannes 1688- & sosa Weijntjen Pietersd 1695-) dont
    F Geertruijt Anthonys Groen 1731-1731
    F Geertruid Anthonys Groen 1732- Mariée le 30 mai 1759, Westzaan, avec Pieter Bartalsz Muusz
    H sosa Garbrand Anthonysz Groen 1734- Marié le 25 novembre 1759, Westzaan, avec sosa Grietje Hendriks Kaat 1734-
    F Barbertje Anthonys Groen 1735-1782 Mariée le 5 juin 1766, Westzaan, avec Jan van Hoogstraaten /1740-
    F Wentje Anthonys Groen 1737-1737
    F Weijntje Anthonys Groen 1738-1761 Mariée le 9 décembre 1759, Westzaan, avec Jan Dirksz Kaat 1741-1778
    H Jannetje Anthonys Groen 1742-1742
    F Jannetje Anthonys Groen 1748- Mariée le 9 juillet 1771, Westzaan, avec Aldert Claesz Bakker 1748-
    H Jan Anthonysz Groen 1752-1772 Avec Maartje Kras

    Fratrie
    H sosa Anthony Groen 1708-1773
    F Grietje Leenderts Groen 1709-
    F Geertje Leenderts Groen 1711-1712
    F Geertje Leenderts Groen 1712-1714
    F Aaltje Leenderts Groen 1714-
    F Aaltje Leenderts Groen 1716-
    F Trijntje Leenderts Groen 1718-1718

    Notes
    Notes individuelles
    doop 10-6-1708 Teunis vader: Leendert Cornelisz Moeder: Marij Teunisd
    getuige Antje Teunisd Hoogendijk
    werd gedoopt 6 maanden en 5 dagen na huwelijksdag Leendert en Maritje.

    van 1736 tot 1761 was Anthony Groen directeur/reder van een walvisvaarder met als commandeur Jacob Cornelisz Ruygh.
    Ze vingen in die periode ruim 111 walvissen bij Groenland en dat was goed voor 3368 ton spek.
    In 1752 is er een schip gebleven op zee.( bron: naamlijst commandeurs walvisvaart Groenland van Gerret van Sande).
    Anthony was verder ook makelaar in van alles...hout; molens spullen als walvis baarden, balijnen, olie enz.
    Anthonij Groen en Grietje Mannes/Mannis

    Anthony huurde in 1773 en 1774 een huisje van Pieter Visser aan de Overtoom nr 37 Westzaan hij betaalde daarvoor f 1.8 stuivers en 6 cent aan schotbelasting.

    Gebeurtenissen uit het leven van Anthony Groen en zijn dochter Wijntje.
    [ uit het boek Duizend Zaanse molens]

    Molen: Jonge Dolfijn of Witte Troffel Stichtingsjaar: 1726
    Plaats: Westzaan Type: snuifmolen
    Lokatie: ten noorden Mallegatsloot en ten westen van de Gouw.
    Omschrijving: De windbrief voor De Jonge Dolfijn of Witte Troffel, zoals hij ook wel werd genoemd, werd op 4 februari 1726 uitgegeven aan Ariaen Jansz Mats.
    Op 4 augustus 1747 wordt de molen verkocht.
    Het heet dan: "Een Hegte agtkante snuijftoebacqmolen, genaamt De Jonge Dolphijn, in den jare 1730 nieuw gebout, in 't Zuijdend, aan en beoosten de weg." Willem Bruigom was de koper.
    Hij telde f. 2300,- neer voor de snuifmolen, die op 6 september 1779 door brand werd verwoest . Bij die brand kreeg de brandweer van Westzaan assistentie van een Zaandijker spuit.
    De spuitgasten hadden zo'n haast om op de plek van de ramp te komen, dat onderweg twee personen werden overreden, "die echter weinig beschadigd waren."
    Dankzij mededelingen van Jan Honig Jsz in zijn brandkroniek van 1720 tot 1822 komt er meer licht in het Jonge Dolfijn-raadsel in Westzaan. Behalve de papier-en later pelmolen De Jonge Dolfijn of Koperen Berg, hebben in dit dorp volgens het standaardwerk Duizend Zaanse Molens van Pieter Boorsma twee snuifmolens met de naam Jonge Dolfijn gestaan. Van De Jonge Dolfijn of Witte Troffel werd nimmer de standplaats achterhaald.
    De tweede snuifmolen met de naam De Jonge Dolfijn stond aan en ten westen van de Gouw en ten noorden van de Mallegatsloot.
    Hij stond dus in het Zuideinde van Westzaan in het Westzijderveld. De Jonge Dolfijn of Witte Troffel vloog volgens de brandkroniek van N. van Pomeren op 6 september 1779 in brand. Honig bevestigt deze brand.
    Beide kronikeurs noemen Jan Spat als eigenaar. Honig voegt er bovendien aan toe dat de molen werd herbouwd! Spat wordt in de transportregisters van de Banne Westzaan ook als eigenaar van De Jonge Dolfijn of Witte Troffel genoemd.
    In 1763 dook De Jonge Dolfijn op in de boedelscheiding van Wijntje Groen, de echtgenote van Jan Dirksz Kaat.
    Zij was op 5 november 1761 al overleden. Het echtpaar was in gemeenschap van goederen getrouwd en had geen kinderen, maar Wijntje had haar vader Anthony Groen als erfgenaam aangewezen.
    Hij had daardoor recht op de helft van de bezittingen van het echtpaar.
    Vermoedelijk was dat de oorzaak dat pas op 11 januari 1763 de boedelscheiding plaatsvond.
    Er moest heel wat geregeld worden. Groen kreeg een half part in de snuifmolen De Jonge Dolfijn.
    Van de bijnaam De Witte Troffel was geen sprake.
    Ook werd hij voor de helft eigenaar van het woonhuis, waarin Kaat woonde en kreeg hij f. 3074,- aan obligaties, die op 2 ½ procent rente stonden.
    De kleren en sieraden van Wijntje gingen ook naar haar vader en er werd overeengekomen, dat Kaat het halve molenpart en het huis voor f. 100,- per jaar zou huren.
    Deze huur ging op 1 januari 1763 in, maar Groen moest daaruit alle lasten, zoals windgeld, 100ste penning en verpondingen betalen. Ook moest hij de molen onderhouden.
    Kaat bleef eigenaar van alle huisraad en de lading van de molen.
    Tenslotte werd nog overeengekomen, dat de langstlevende van de twee het recht kreeg molen en huis voor f. 1500,- te naasten, mits dat binnen vier weken na de sterfdag van de partenhouder in een notariële verklaring werd vastgelegd .
    De overeenkomst voldeed echter niet, want twee jaar later werd op 25 april 1765 het document door notaris Pieter Leur verscheurd. Hij stelde tegelijkertijd een nieuwe overeenkomst op, die door bemiddeling van arbiters tot stand was gekomen. De gemoederen waren tussen Anthony Groen en zijn schoonzoon dus hoog opgelopen. Groen bleek getrouwd met Guurtje Jans Mannis en hij kwam met Jan Dirksz Kaat overeen dat deze binnen zes weken f. 4100,- zou betalen, waarin de verlopen interesten waren inbegrepen. Kaat had dus niet aan zijn verplichtingen voldaan om de rentes over de obligaties te betalen. Voor dat bedrag ontving Kaat de helft van de boedel, die aan Anthony Groen was toegewezen, zodat hij volledig eigenaar werd van De Jonge Dolfijn en zijn woonhuis .
    Zodoende konden gemachtigden van Kaat en zijn crediteuren op 6 februari 1766 de molen verkopen aan Jan Spat.
    De schoonzoon van Groen was dus in financiële moeilijkheden gekomen.
    Spat betaalde f. 3084,95 voor De Jonge Dolfijn, die als snuif-en verfmolen werd omschreven.
    Hij kreeg er het erf van 576,5 roeden en landerijen met een oppervlakte van 1179,5 roeden bij.
    De molen stond volgens de acte 'in 't zuidend, achter en beoosten het huis van Bart Hartjes.'
    De nieuwe eigenaar van De Jonge Dolfijn had een vrij pad over dit erf.
    Het was de enige keer dat de molen als verfmolen werd gemeld .
    Dit zijn interessante mededelingen, want hieruit kan de conclusie getrokken worden, dat de twee Jonge Dolfijnen identiek waren.
    Jan Spat liet in elk geval op 12 februari 1780 De Jonge Dolfijn ten westen van de Gouw en ten noorden van de Mallegatsloot in het Papiermakerscontract tegen brand verzekeren voor een bedrag van f. 2500,-.
    Dat was kennelijk de datum, waarop de herbouwde molen weer in werking kwam.
    Precies twee jaar later werd de molen weer uit de verzekering gehaald.
    Het bedrag gaf aan dat de molen toen nog snuifmolen was.
    Later werd hij omgebouwd tot papiermolen en in 1825 werd hij voor afbraak geveild.
    Een complicatie is dat deze Jonge Dolfijn al in 1700 in de stukken werd aangetroffen, terwijl voor De Jonge Dolfijn of Witte Troffel de windbrief pas in 1726 werd afgegeven.
    Dit zou kunnen worden verklaard doordat er ook toen herbouw heeft plaats gevonden, zodat de molen van Ariaen Mats al de tweede Jonge Dolfijn was en steeds op hetzelfde erf heeft gestaan als zijn vermeende naamgenoot uit latere jaren..
    Het lijkt mij al te toevallig dat Jan Spat omstreeks 1779 eigenaar was van twee snuifmolens, die allebei De Jonge Dolfijn heetten.

    Uit Penninga's molen:
    Op 14 maart was het precies driehonderd jaar geleden, dat de windbrief voor de molen werd verstrekt aan Jan Claasz. Cleijn uit Westzaan.
    Hij luisterde daar naar de naam De Jonge Dolfijn, die een houten kap had. De Jonge Dolfijn stond ten westen van de Gouw en ten oosten van het "Koperen Berg's pad" in de Krabbelbuurt in Westzaan.
    Het pad dankte zijn naam aan de molen, omdat die in de volksmond De Koperen Berg werd genoemd.
    Tweehonderd-en-vijfjaar lang zwaaide hij daar zijn wieken, alhoewel De Jonge Dolfijn de laatste jaren van zijn Zaanse bestaan al heel wat minder dartel was geworden,
    Hij verkeerde aan het eind van de negentiende eeuw zelfs in ernstige staat van verval. Dat was ook de reden, dat de Friese molenaar Auke Penninga de molen kon kopen, toen zijn eigen molen in Joure door brand totaal werd verwoest.
    De Jonge Dolfijn werd in juni 1900 in onderdelen uit elkaar genomen, Op een zeilpraam geladen en via de Zaan en het IJ over de Zuiderzee afgevoerd naar zijn nieuwe standplaats
    Een transport over zee van een molen was op zich al uitzonderlijk.
    Dat die molen ook nog De Jonge Dolfijn heette maakte de reis alleen nog maar pikanter.
    In elk geval kwam de kwijnende Dolfijn In Joure weer volledig in zijn element.
    Het molenlijf werd op een 9,10 meter hoge stelling geplaatst aan de westzijde van de Nieuwe Schipsloot
    Hij heeft een vlucht van 23,80 meter en is uitgerust met twee koppels l7-der blauwe en een koppel l6-der kunststenen.

    Naissance
    10-6-1708 Teunis vader: Leendert Cornelisz moeder: Marij Teunis wonende: Hoogendijk getuige:Antje Teunis
    Notes concernant l'union
    Union avec Grietje Jans Mannes
    trouwen Jisp:
    Teunis Groen Westzaan en Grietje Mannes ondertrouw: 13-1-1730
    trouwdatum: 29-1-1730
    uit klapper westzaan DTB Wzn 1722- 1730 Tr ; blz 158 V (hier staat de ondertrouwdatum 14-01-1730

    Aperçu de l'arbre
    Arbre d'ascendance Arbre de descendance Arbres imprimables
              sosa Pieter Jans           sosa Neel Willems           sosa Jan Teunisz 1631-           sosa XXX ?           sosa Cornelis Cornelisz           sosa xxx ?
         |
    10           |
    11           |
    12           |
    13           |
    14           |
    15
        
        
        
         |           |           |
    sosa Cornelis Leendertsz Groen           sosa Grietgen Pieters 1663-           sosa Teunis Jansz 1650-           sosa Marij Cornelis 1647-
    |
    4           |
    5           |
    6           |
    7
        
    |           |
    sosa Leendert Cornelisz Groen 1683-1718           sosa Maritje Theunisd 1681-
    |
    2           |
    3
    |
    sosa Anthony Groen 1708-1773
  • Hij is overleden op 7 juni 1773 in Westzaan, hij was toen 64 jaar oud.
  • Een kind van Leendert Cornelisz Groen en Maritje Teunisdr
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 1 juni 2025.

Gezin van Teunis Groen

Hij is getrouwd met Grietje Mannes.

Zij zijn getrouwd op 29 januari 1730 te Jisp, hij was toen 21 jaar oud.

DTB Trouwen met Teunis Groen
Bruidegom
Teunis Groen
Bruid
Grietje Mannes
Gebeurtenis
Trouwen
Datum
13-01-1730
Religie
Impost
Gebeurtenisplaats
Jisp
Documenttype
DTB Trouwen
Erfgoedinstelling
Waterlands Archief
Plaats instelling
Purmerend
Collectiegebied
Noord-Holland
Archief
0236
Registratienummer
19
Registratiedatum
13-01-1730
Akteplaats
Jisp
Collectie
DTB's Jisp, 1604-1811 (1906)
Boek
Trouwen impost Jisp

Kind(eren):

  1. Jan Dirksz Groen  1752-1772 

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Teunis Groen?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Teunis Groen

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Teunis Groen

Teunis Jansz
1650-????
Maritje Teunisdr
± 1681-????

Teunis Groen
1708-1773

1730

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 29 januari 1730 lag rond de 0,0 °C. De wind kwam overheersend uit het westen. Typering van het weer: geheel betrokken. Bron: KNMI
    • Van 1702 tot 1747 kende Nederland (ookwel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) zijn Tweede Stadhouderloze Tijdperk.
    • In het jaar 1730: Bron: Wikipedia
      • 4 februari » De opera Artaserse van de Italiaanse componist Leonardo Vinci gaat in première in Rome.
      • 12 juli » Kardinaal Lorenzo Corsini wordt gekozen tot paus Clemens XII.
      • 16 juli » Kroning van paus Clemens XII in Rome.
    • De temperatuur op 7 juni 1773 lag rond de 12,0 °C. De wind kwam overheersend uit het noord-westen. Typering van het weer: mottig omtrent helder. Bron: KNMI
    • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
    • In het jaar 1773: Bron: Wikipedia
      • 17 januari » Het motet Exultate, jubilate van Wolfgang Amadeus Mozart wordt in Milaan voor het eerst opgevoerd, door de castraat Rauzzini.
      • 17 januari » James Cook bereikt als eerste de Zuidpoolcirkel.
      • 26 april » Paus Clemens XIV creëert twee nieuwe kardinalen, onder wie de Italiaanse curieprelaat Giovanni Angelo Braschi.
      • 21 juli » Opheffing van de Jezuïetenorde door paus Clemens XIV.
      • 27 november » Het VOC-schip Vrouwe Elisabeth Dorothea vergaat nabij Callantsoog. Slechts 6 van de 145 man weten deze ramp te overleven.
      • 16 december » De Boston Tea Party was een van de gebeurtenissen die leidden tot de Amerikaanse Revolutie. De Tea Party-beweging ontleent aan deze gebeurtenis haar naam.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Groen

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Groen.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Groen.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Groen (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom Andersen is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Olaf Andersen, "Stamboom Andersen", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-andersen/I4346.php : benaderd 28 september 2026), "Teunis Groen (1708-1773)".