Familienstammbaum fam. van Wijk » Aart Wouters van Schuylenburch (????-1529)

Persönliche Daten Aart Wouters van Schuylenburch 


Familie von Aart Wouters van Schuylenburch

Er ist verheiratet mit Judith van Bylaar.

Sie haben geheiratet


Kind(er):



Notizen bei Aart Wouters van Schuylenburch

burgemeester van Wijk bij Duurstede.

De afkomst van het geslacht van Schuylenburch.
door Mr . P .C. BLOYS VAN TRESLONG PRINS.
Nederl. Adelsboek 1917 vermeldt, dat de geregelde stamreeks van dit geslacht aanvangt met Anthony van S. die in Mei 1590 te Wijk bij Duurstede werd geboren.
Terecht is hierdoor een einde gemaakt aan de overlevering, als zoude deze Anthony een zoon zijn van Anthonis van S. en Johanna van Beringen (Hendricksdr. ex Margaretha van Steelandt), al blijft het zonderling, dat daardoor van de 16 kwartieren, waarmede Anthony 21 April 1657 in de Nieuwe Kerk te 's Gravenhage werd begraven, er geen enkel juist is. (Vgl . Wapenheraut 1911 bl . 28).
Deze 16 kwartieren waren volgens eene opgave:
v. Schuylenburch
v. Caldenborg.
v. Gevershagen
v. Belderbusch
de Nicolaï
v. Galop gez. Gulpen
v. Kessel
v. Frens

v. Beringen
v. Steelandt
v. Collaert
v. Hillegheer
Stael van Holstein
v. Lynden
de Gruyter
v. Pottelberge.
Waar Anthony v.d. in het graf van zijn zoon werd begraven (vgl. vorengemelde Wapenh.), is het wel eigenaardig, dat die zoon blijkbaar niet wist wie zijn grootouders waren.
Inmiddels hangt Antony, de stamvader, thans in de lucht, waarom ik hier wil wijzen op een genealogie, afkomstig uit het archief van Booth en door hem aangevuld.
Deze genealogie vermeldt ook in den aanhef diverse Schuylenburgen, die in de 15° eeuw in Wijk bij Duurstede voorkwamen en die ook aangehaald worden in Ned. Adelsboek t.a.p. Zij komen echter in die genealogie niet voor met den naam Van Schuylenburch, maar worden vermeld als:
Jan Hendricksen schepen te Wijck 1487.
Elis Dircksen idem 1488.
Gijsbert Dircksen idem 1493 tr. Woutertgen.
Jan Dircksen richter te Wijck a° 1471 tot 147. , en zijn zoon Dirck Jansen schepen te Wijck a° 1506.
Als stamvader noemt de genealogie:
I . Aert Woutersen borgemr te Wijck a° 1517 sterff Decemb. 1529 X Judith van Bijler gest. 23 Decemb. 1530.
Hieruit worden vermeld 7 kinderen o. a.:
II. Anthonis Aertsen Schuylenburch X Janne. van Eesteren.
Hieruit 2 k. o.a.:
III. Henrick Thonissen van Schulenburch borgemr te Wijck 1593 X Adriane van Ommeren.
Hieruit 3 k. o. a.:
IV. Anthonis van Schulenburch borgemr te Wijck 1612 X Maria Bernts v. Casteel.
Kan deze Anthonis niet de vader zijn van Anthony, die in Mei 1590 te Wijk werd geboren? De overeenkomst van de namen Bernts en van Beringen zou dan misschien voor een genealogieënfabrikant uit de 17e eeuw het middel zijn geweest om Anthony onder teschuiven in het adellijke geslacht, waaruit ook de graven von der Schulenburg zijn ontstaan.
De genealogie van Booth is versierd met het wapen van S. zijnde de drie haken, waarboven tusschen een vlucht een uitkomende draak met een haak in zijn bek.
Een onderzoek, in de oude registers aan de hand van bovengemelde gegevens zou misschien de afkomst van Anthony kunnen vaststellen.
http://www.knggw.nl/wp-content/leeuw/1917-99-169.pdf

bron de Nederlandsche Leeuw 2004 (blz. 137-176) Het Wijkse geslacht Smeets-van Coddenoerde-Van Schuylenburch (auteurs C.A. van Burik en Dr. M.S.F. Kemp)

Aert Woutersz (van Schuylenburch), timmermeester Wijk bij Duurstede 1502, ’06, kameraar 1502, schepen 1510-29, burgemeester 1513-1524, kerkmeester 1519, overleden in 1529, in 1515 beleend met het goed 'ten Velde' in het buurtschap Achterberg onder Rhenen en gehuwd met
Judith Hermens (van Byler), begraven 23 december 1530.

Ten Velde was in de middeleeuwen een bisschoppelijk leen met een eigen tijnsgerecht waaronder Laerrebroec viel. Herman die Vogelaer ontving het 9 februari 1394 in leen van bisschop Johan van Diest. Later werd het onder andere bewoond door zijn kleindochter Griete Johan Vogeler’s dochter, gehuwd met Rutger van Schulenborch, die het na dode van haar vader Johan 13 december 1452 in leen tot 1470 ontving. Hierna krijgt Lodewijk van Leefdael het goed in leen.

"Johan van Leefdael; krijgt bij huwelijkscontract van zijn vader een erfenis toegezegd van 300 Rijnse guldens per jaar op de stad Antwerpen; na de dood van zijn vader beleend met 29 morgen land in de Mars bij Rhenen, geheten de Tollenberch 1.1.1507, alsmede met het goed ten Velde binnen de kerspel van Rhene (dat hij 10.4.1507 overdraagt aa zijn broer Dionijs, doch na diens dood bij nieuwe belening terugontvangt 30.5.1515)."

Aert Woutersz werd in 1515 beleend na opdracht van heer Johan van Leefddael.
Het geslacht Van Schuylenburch nam een voorname plaats in in het voormalig bisschopsstadje Wijk en ontleende zijn naam aan het onder Rhenen gelegen goed 'Ten Velde' ook wel "Schuylenburch"geheten, waarmee de stamvader Aert Woutersz. in 1515 door debisschop werd beleend. De naam 'Schuylenburch'zal het goed (en daarmee de onderhavige familie) te danken hebben aan Rutger van Sculenborg.

Bij de scheiding van de boedel van Aert Woutersz in 1533 werd dan ook gesproken over het goed 'Schuelenbourch'.

Op basis van het zegel dat Aert Woutersz van Schuylenburch en een aantal nakomelingen voerden en op basis van zijn patroniem, aan te sluiten op het geslacht Smeets- van Coddenoerde, blijkt zij dat in de 15-de eeuw eveneens een grote rol speelden inWijk bij Duurstede.
Aert Woutersz van Schuylenburch zegelde met drie niet ongewende weerhaken en een knoestige boomstronk als schildhouder. (1517)

Kenmerken van het familiewapen:
Wapen: in goud drie zwarte weerhaken.
Helm: aanziend.
Kroon: van drie bladeren en twee parels.
Helmteken: een weerhaak van het schild tussen een gouden vlucht.
Dekkleden: zwart en goud.
Het geheel is geplaatst op een bruin voetstuk.
https://www.genealogieonline.nl/schuilenburg-stamboom/I47.php

Bron: https://www.genealogieonline.nl/kwartierstaat-kinderen-dan-van-lunsen/I3666.php

http://www.kasteleninutrecht.eu/

Haben Sie Ergänzungen, Korrekturen oder Fragen im Zusammenhang mit Aart Wouters van Schuylenburch?
Der Autor dieser Publikation würde gerne von Ihnen hören!


Mit der Schnellsuche können Sie nach Name, Vorname gefolgt von Nachname suchen. Sie geben ein paar Buchstaben (mindestens 3) ein und schon erscheint eine Liste mit Personennamen in dieser Publikation. Je mehr Buchstaben Sie eingeben, desto genauer sind die Resultate. Klicken Sie auf den Namen einer Person, um zur Seite dieser Person zu gelangen.

  • Kleine oder grosse Zeichen sind egal.
  • Wenn Sie sich bezüglich des Vornamens oder der genauen Schreibweise nicht sicher sind, können Sie ein Sternchen (*) verwenden. Beispiel: „*ornelis de b*r“ findet sowohl „cornelis de boer“ als auch „kornelis de buur“.
  • Es ist nicht möglich, nichtalphabetische Zeichen einzugeben, also auch keine diakritischen Zeichen wie ö und é.



Visualisieren Sie eine andere Beziehung

Die angezeigten Daten haben keine Quellen.

Historische Ereignisse

  • Graaf Karel II (Oostenrijks Huis) war von 1515 bis 1555 Fürst der Niederlande (auch Graafschap Holland genannt)
  • Im Jahr 1529: Quelle: Wikipedia
    • 8. Februar » Nach der Fasnacht brechen in Basel Unruhen aus, die in einem Bildersturm kulminieren. Die Zünfte zwingen den Rat schließlich zur Einführung der Reformation.
    • 20. Februar » Der Rat der dem Luthertum aufgeschlossenen freien Reichsstadt Straßburg schafft die Heilige Messe ab.
    • 26. Juni » Der erste Landfriede von Kappel beendet den Ersten Kappelerkrieg zwischen reformierten und katholischen Orten der Eidgenossenschaft ohne Kampfhandlungen. Er hebt das Bündnis der fünf altgläubigen Orte (Luzern, Schwyz, Unterwalden, Uri und Zug) mit dem Habsburger Herrscher Ferdinand I. auf und sichert ihnen Glaubensfreiheit zu.
    • 26. Juli » Spanische Eroberung Perus: Karl I. von Spanien erlaubt Francisco Pizarro einen Feldzug gegen das Inkareich und ernennt ihn zum Generalkapitän und künftigen Vizekönig von Peru.
    • 8. September » Ambrosius Ehinger, von den Welsern zum Statthalter der Kolonie Klein-Venedig ernannt, gründet im heutigen Venezuela die Stadt Maracaibo am Maracaibo-See, um die deutsche Besiedlung Amerikas voranzutreiben.
    • 16. Oktober » In Schwabach beginnt ein Konvent, an dessen Ende am 19. Oktober die von Martin Luther konzipierten Schwabacher Artikel stehen, die eine Grundlage für die Confessio Augustana werden.


Gleicher Geburts-/Todestag

Quelle: Wikipedia


Über den Familiennamen Van Schuylenburch


Die Familienstammbaum fam. van Wijk-Veröffentlichung wurde von erstellt.nimm Kontakt auf
Geben Sie beim Kopieren von Daten aus diesem Stammbaum bitte die Herkunft an:
Bert van Wijk, "Familienstammbaum fam. van Wijk", Datenbank, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-van-wijk/I359.php : abgerufen 11. Januar 2026), "Aart Wouters van Schuylenburch (????-1529)".