Margaretha 21e gravin van Vlaanderen en Henegouwen
Zij als weduwe van Guill. de Dampierre, volgt haar zuster Johanna op, na haar overlijden in 1244.
nov.1267 Michaelis de Elstlande wordt als grafelijk baljuw van Kortrijk vermeld in een akte waarin Jan, heer van Oudenaarde en Roseto, wil weten of het waar is, dat Willem de Houte en zijn vrouw Gertrude spontaan en uit vrije wil hun goederen te Marke geschonken hadden -als gunst en om haar te dienen- aan Margaretha, gravin van Vlaanderen. Indien de gravin dit wilde, zullen deze bezittingen door haar overgedragen kunnen worden aan de O.-L.-Vrouwkerk te Kortrijk; C.Mussely - E.Molitor, blz. 133.
(1) Sie ist verheiratet mit Burchard [milis] van Avesnes.
Sie haben geheiratet im Jahr 1212, sie war 9 Jahre alt.
Bij haar terugkeer in 1212 werd Margaretha toevertrouwd aan de Henegouwse ridder Burchard van Avesnes, met wie zij in hetzelfde jaar op tienjarige leeftijd trouwde. Na een klacht van gravin Johanna veroordeelde paus Innocentius III het huwelijk (Vierde Lateraans Concilie, 1215), en dit op grond van het feit dat Burchard subdiaken was gewijd en dus tot de geestelijke stand behoorde. Maar de echtelieden scheidden voorlopig nog niet.
+++
Dit huwelijk werd onder politieke en kerkelijke druk onwettig verklaard en ontbonden. Margaretha, die 10 was toen ze met Burchard trouwde en 14 of 15 toen ze haar eerste kind kreeg, hertrouwde op haar 22e met Willem II van Dampierre en erfde in 1244 de graafschappen Vlaanderen en Henegouwen. Zij benoemde de kinderen uit haar tweede huwelijk tot haar erfgenamen.
Kind(er):
Das Ehepaar wurde 1222 geschieden.
Oorzaak: ongeldig verklaring
(2) Sie ist verheiratet mit Guillaume [Seigneur Comte] van Dampierre - Namure.
Sie haben geheiratet im Jahr 1223, sie war 20 Jahre alt.
Volle neef en nicht
Kind(er):
Margaretha en Burchard kregen de volgende kinderen:
Boudewijn (ovl. 1219)
Jan van Avesnes
Boudewijn (1219-1295), gehuwd met Felicitas van Coucy, dochter van Thomas van Coucy-Vervins.
Pas in 1222 verliet Margareta haar echtgenoot en trouwde in het najaar van 1223 met Willem van Dampierre, een ridder uit de Champagnestreek en een zoon van Gwijde II van Dampierre en Mathilde I van Bourbon, bij wie zij volgende kinderen had:
Willem III van Dampierre
Gwijde III van Dampierre
Jan I van Dampierre
Johanna (ovl. ca. 1245), gehuwd met Hugo III van Rethel (twee dochters) en daarna met Theobald II van Bar (geen kinderen), begraven in de de abdij van Val-d'Ornain.
Maria (ovl. 21 december 1302), abdis van de abdij van Flines
Großeltern
Eltern
Geschwister
Kinder
Margaretha [XXIe Gravin] van Constantinopel, van Vlaanderen | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) 1212 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Burchard [milis] van Avesnes | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
(2) 1223 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Die angezeigten Daten haben keine Quellen.