Familienstammbaum Hasselt » Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode (1156-1215)

Persönliche Daten Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode 

Quellen 1, 2, 3, 4, 5

Familie von Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode

(1) Er ist verheiratet mit Agbiese van Bentheim.

Sie haben geheiratet


Kind(er):



(2) Er ist verheiratet mit Maria van Castricum.

Sie haben geheiratet


Kind(er):



Notizen bei Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode

meerderjarig 1174, vermeld 1198, 1203, steunde na de dood van graaf Dirk VII

4 nov. 1203 diens broer Willem, belegerde de burcht van Leiden nadat gravin

Ada hierheen was getrokken om een steunpunt te hebben 1203 (Willem wordt

'neve' (consangineus) genoemd, richtte een tweetal sterkten op te Bussche en

Zwanenburg, nam mogelijk deel aan de Slag bij Voorschoten 1204, overl.

tussen 1203 en 1205, tr. voor 1185 N.N.

1174: meerderjarig:

1203: steunde na de dood van graaf Dirk VII 4 nov. 1203

diens broer Willem, belegerde de burcht van Leiden nadat

gravin Ada hierheen was getrokken om een steunpunt te hebben

1203 (Willem wordt 'neve' (consangineus) genoemd,

richtte een tweetal sterkten op te Bussche en Zwanenburg,

nam mogelijk deel aan de Slag bij Voorschoten 1204,

overl.tussen 1203 en 1205,

tr. voor 1185 N.N.

===========

Wordt in 1174 vermeld als een zoon van Floris de Zwarte

en die trouwde met een dochter van Gerard van Teijlingen.

WILLEM, HEER VAN TEIJLINGEN VAN BREDERODE, geb. te Santpoort ±1175.

Willem tr. ±1199

(1) met (ws MARIA VAN CASTRICUM?), ovl. v1200.

Willem tr. ±1200 (2) metAGNIESE VAN BENTHEIM.

WILLEM VAN TEIJLINGEN, geb. ±1200.

DIRK DROSSAARD, 1E HEER VAN BREDERODE, geb. te Santpoort (Slot Brederode) ±1202,

GERARD WILLEMS VAN TEIJLINGEN, 1e eigenaar Slot 'Maquette', te Heemskerk, geb. ±1204

Gerard tr. met DOCHTER VAN ARNOUD VAN HEUSDEN.

============================================

Rond 1200 liet deze Willem I van Teylingen kasteel Teylingen optrekken.

Hij had drie zoons:

Dirk, Willem en Gerard.

Dirk werd de stamvader van de heren van Brederode,

terwijl Willem zijn vader opvolgde als Willem II van Teylingen.

De stichting van het kasteelKasteel Teylingen werd misschien al gesticht in de 12de eeuw. Er zou toen op de plek van de huidige donjon reeds een toren hebben gestaan.Dit blijkt uit bouwhistorisch onderzoek uit 1994. Echter er zijn nog geen archeologische bewijzen gevonden.Het huidige kasteel is vermoedelijk gebouwd kort na 1200 in opdracht van Willem I van Teylingen (†1215).

Hij was een leenman en verwant van de graven van Holland.Willem van Teylingen liet de huidige ringmuur optrekken en nam daarbij de 12de-eeuwse toren in de ringmuur op (deze toren werd 50 jaar later vervangen door de huidige donjon). Ten noordwesten van het kasteel stond ook een voorburcht met onder andere een kapel, maar de voorburcht is nu geheel verdwenen.Willem I werd opgevolgd door zijn zoon Willem II van Teylingen (ca.1175-1244). Deze speelde een belangrijke rol onder vier Hollandse graven:

Dirk VII, Willem I, Floris IV en Willem II van Holland. Onder het bewind van graaf Floris IV wordt hij voor het eerst ook vermeld als 'ridder'.ntblntbl Kasteel Teylingen, met rechts de thans verdwenen voorburcht.De Teylingens en graaf Floris V Willem II van Teylingen stierf in 1244. Zijn zoon, Dirk van Teylingen, was ten tijde van graaf Floris V van Holland één van de belangrijkste mannen in het graafschap. Hij voorzag de jonge graaf van adviezen. Het is ook op zijn aanraden dat Floris V op 19 december 1266 het stadsrecht van het nabijgelegen Leiden hernieuwde; dat gebeurde op kasteel Teylingen, in aanwezigheid van tal van aanzienlijken. De graaf was vaak op het kasteel te vinden, waar hij heel waarschijnlijk ook zijn passie voor de valkerij uitleefde.Dirk van Teylingen overleed in 1282. Het jaar daarop overleed ook zijn zoon Willem, de laatste heer van Teylingen, zonder wettige erfgenaam. Het kasteel verviel terug aan Floris V, de leenheer. Floris gaf het voor het leven aan zijn vriendin en nicht Catharina van Durbuy.

De houtvesters

Na de dood van Catharina van Durbuy in 1328 werd het kasteel de ambtswoning van de houtvester van de graaf van Holland.

De houtvester moest toezicht houden op de jacht en op het onderhoud van de venen en bomen in het grafelijk domein. De graven van Holland, voor wie Teylingen een erg geliefd jacht- en lustslot was, verbleven soms langdurig op het kasteel, en de houtvester moest er dan voor zorgen dat ze niets tekort kwamen: hij voorzag ze van wild en van brandstof.De eerste houtvester op Teylingen was heer Simon van Benthem, die in 1329 door graaf Willem IV van Holland met het slot beleend werd. Hij moet bijzonder blij zijn geweest met deze belening, want hij veranderde zijn naam in 'Van Teylingen'. Simon van Teylingen-Benthem kwam om samen met de graaf in 1345, tijdens de slag bij Warns. Na hem volgde nog een lange reeks houtvesters, die tot in de 18de eeuw op het kasteel zouden zetelen.Merkwaardiggenoeg was de bekendste van de lange reeks houtvesters op kasteel Teylingen een Hollandse gravin: Jacoba van Beieren (1401-1436). Ze verkreeg het ambt van houtvester in 1433. Dit ambt was voor haar een soort troostprijs, want haar neef de hertog Filips van Bourgondië had haar gedwongen afstand te doen van haar rechten op het graafschap Holland. Jacoba van Beieren verbleef aanvankelijk niet vaak op het kasteel. Wel heeft ze haar laatste levensjaar geheel op het kasteel doorgebracht. Na het overlijden van Jacoba van Beieren in 1436 kwamen de graven van Holland nauwelijks meer naar Teylingen. Toch is het veelzeggend over de belangrijke positie van het kasteel dat zelfs Karel V, die in 1515 als nieuwe vorst door Nederland trok, een nacht kwam doorbrengen op het kasteel om na het ontbijt te gaan jagen in de Haarlemmerhout.Het vervalTijdens de Tachtigjarige oorlog (1568-1648), in 1573, toen de Spanjaarden Haarlem belegerden, werd het kasteel verwoest door de legers van Hertog Alva (Spaansgeneraal en gouverneur van de Nederlanden). Het kasteel werd in 1605 hersteld. Vanaf toen diende de donjon als gevangenis voor illegale jagers die de houtvester had opgepakt. Omstreeks 1675 brandde de donjon uit; daarna werd het niet meer hersteld.In 1795 werd de houtvesterij opgeheven. Alle gebouwen kwamen leeg te staan, waarna zij in verval raakten. Het is toen dat de bebouwing op de voorburchtwerd afgebroken.HerstelIn 1857 vond er een publieke verkoping plaats, waarbij het kasteel door twee jonkheren van Teylingen werd gekocht, maar hun erven droegen het in 1889 over aan het rijk. Het kasteel verkeerde in vervallen toestand. Het is na 1933 geconsolideerd door de Rijksgebouwendienst.

Haben Sie Ergänzungen, Korrekturen oder Fragen im Zusammenhang mit Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode?
Der Autor dieser Publikation würde gerne von Ihnen hören!


Zeitbalken Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode

  Diese Funktionalität ist Browsern mit aktivierten Javascript vorbehalten.
Klicken Sie auf den Namen für weitere Informationen. Verwendete Symbole: grootouders Großeltern   ouders Eltern   broers-zussen Geschwister   kinderen Kinder

Abbildung(en) Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode

Vorfahren (und Nachkommen) von Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode


    Zeige ganze Ahnentafel

    Mit der Schnellsuche können Sie nach Name, Vorname gefolgt von Nachname suchen. Sie geben ein paar Buchstaben (mindestens 3) ein und schon erscheint eine Liste mit Personennamen in dieser Publikation. Je mehr Buchstaben Sie eingeben, desto genauer sind die Resultate. Klicken Sie auf den Namen einer Person, um zur Seite dieser Person zu gelangen.

    • Kleine oder grosse Zeichen sind egal.
    • Wenn Sie sich bezüglich des Vornamens oder der genauen Schreibweise nicht sicher sind, können Sie ein Sternchen (*) verwenden. Beispiel: „*ornelis de b*r“ findet sowohl „cornelis de boer“ als auch „kornelis de buur“.
    • Es ist nicht möglich, nichtalphabetische Zeichen einzugeben, also auch keine diakritischen Zeichen wie ö und é.



    Visualisieren Sie eine andere Beziehung

    Quellen

    1. van Tweel Web Site, J.J. van Tweel, Willem I van Teijlingen, 21. Juli 2011
      Toegevoegd door een Smart Match te bevestigen

      Stamboom op MyHeritage.com

      Familiesite: van Tweel Web Site

      Stamboom: van Tweel 19 juni
    2. Familie genealogie, J vdwolf, Willem I van Theylingen, 16. Februar 2010
      Toegevoegd door een Smart Match te bevestigen

      Stamboom op MyHeritage.com

      Familiesite: Familie genealogie

      Stamboom: Jelle van der Wolf
    3. BOGER Web Site, MIKE BOGER, Willem I van Teylingen, 25. Februar 2010
      Toegevoegd door een Smart Match te bevestigen

      Stamboom op MyHeritage.com

      Familiesite: BOGER Web Site

      Stamboom: gedcom-79
    4. Groeneweg Web Site, Leen Groeneweg, Willem van Theylingen, 25. Februar 2010
      Toegevoegd door een Smart Match te bevestigen

      Stamboom op MyHeritage.com

      Familiesite: Groeneweg Web Site

      Stamboom: Karel
    5. 10e Heer van Brederode (1470), Vianen en Ameide; burggraaf van Utrecht en ridder in de Orde van het Gulden Vlies. Met zijn neven van Broekhuysen had hij veel te stellen. Tot ridder geslagen (1486), later raad en kamerling van Maximiliaan.

      GN 1982-322 de APPELENBURG met 3 1/2 m als leen werd door Gerit I van Beijnhem, overl 1505, in 1437 gekocht van Alart van Wijhe, maar in 1436 als leen opgedragen door Jolanthe van Lalaing weduwe van Reinoud van Brederode, heer van Gennep, Vianen en Ameide als voogdes van graaf Walraven van Brederode (Vianen 10 fo 10).

    Über den Familiennamen Van Teylingen 1e Heer van Brederode


    Die Familienstammbaum Hasselt-Veröffentlichung wurde von erstellt.nimm Kontakt auf
    Geben Sie beim Kopieren von Daten aus diesem Stammbaum bitte die Herkunft an:
    J. J. Hasselt, "Familienstammbaum Hasselt", Datenbank, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-hasselt/I883.php : abgerufen 5. Februar 2026), "Willem I van Teylingen 1e Heer van Brederode (1156-1215)".