Kwartierstaat De Jong, Koelé » Hermanus Sibbel (1838-1879)

Persoonlijke gegevens Hermanus Sibbel 

  • Hij is geboren op 25 juni 1838 in IJsselstein, UT, NLD.Bron 1
    De vader verklaart niet te kunnen schrijven.
    Tijdstip: 19:00
  • Registratie van geboorte op 26 juni 1838.Bron 1
  • Beroep: van rond 1862 tot 14 september 1879 metselaar.Bron 2
  • Feit: (Algemeen) .Bron 3
    Contributed By Joop44 op Familysearch

    Hieronder herinneringen van Adrianus (Adri) Miermans (1917-2005) aan de Sibbel familie, dit heeft hij opgeschreven in 1988 t.g.v. een Sibbel reünie op 16 mei 1988.

    Hermanus Sibbel en Froukje Bosma zijn op 16 mei 1888 getrouwd.

    Adri Miermans is een zoon van Bertus Miermans en Anna Sibbel.

    Familie Sibbel

    150 jaar geleden (25-6-1838) werd te IJsselstein geboren Hermanus Sibbel. Hij trouwde in 1862 te Rotterdam met Anna Berkel. Dit echtpaar Sibbel-Berkel gaat met 5 kinderen in 1879 per trekschuit naar Amsterdam. Daar hoopt vader Sibbel, met zijn 3 meehelpende zonen, werk te vinden als “duizendpoot” bij de Oostergasfabriek.

    Een “duizendpoot” was een onderaannemer die een tarief bedongen had per 1000 gemetselde stenen bij de nieuwbouw.

    Vader Sibbel komt echter bij Alphen op 14 september 1879 in het water terecht en verdrinkt.

    De weduwe trekt toch naar Amsterdam, gaat wonen op Wittenburg en helpt haar 3 jongens met stenen sjouwen. Bij “geen werk” of slecht weer verhuurt ze zich als baker.

    Haar oudste zoon, ook Hermanus Sibbel (geb. 22-6-1865), trouwt 23 jaar oud met Froukjen Bosma (geboren 24-7-1864 te Lemmer).

    Oorspronkelijk wonen ook zij op Wittenburg. Trouwdag 16-5-1888.

    Na enige jaren trekken zij naar de Watergraafsmeer. Op Ringdijk 10 wordt talloze malen verbouwd en veranderd.

    Totdat het huis met de onderdoorgang ontstaat zoals het nu (1988) nog bestaat.

    Het is het huis met “de Molen” genaamd, naar de molen die hier stond en waar de gevelsteen nog aan herinnert.

    Er zijn veel bouwactiviteiten in de Meer. De Meer verandert van een lust-oord met uitspanningen e.d. naar een woon-oord met winkels en sportterreinen.

    De uitgestrekte tuinen van het Rechthuis worden verkocht, en H. Sibbel weet als een vroege projectontwikkelaar het zo te regelen dat hij de mooie panden bouwt tussen Rechthuis en v.m. Oost-Indië.

    Stukken grond worden verkocht aan omwonenden en er blijft genoeg grond over voor het bouwen van uitgebreide werkplaatsen t.b.v. het eigen bouwbedrijf.

    Ook langs het eerste gedeelte van de Middenweg, aan de linkerkant, wordt veel gebouwd. Oorspronkelijk stonden de huizen op polderpeil ver van het talud van de weg.

    Zie het nog (in 1988) bestaande huis op no.13

    De nieuwe panden aansluitend op de rijweg ontstaan rond 1900.

    En Hermanus Sibbel pikt een flinke graan mee. Op de Hartveldseweg in Diemen werd ook veel gebouwd (in 1944 gesloopt).

    Zijn bouwactiviteiten beperkten zich niet alléén tot huizenbouw.

    Toen hij zich in 1920 terug trok als bouw-ondernemer hadden zijn 4 zoons het beheer over verschillende activiteiten:

    Meije -Makelaar

    Jan -Ovenbouwer

    Herman -Nieuw-bouw

    Nico -Onderhoud

    Allen bleven wonen en werken in de Meer evenals zijn dochters:

    Anna gehuwd met B.G. Miermans, installateur en van 1925-1940 voorzitter van de belangrijke buurtvereniging Oud-Watergraafsmeer.

    Jeanne -gehuwd met J.F. Scheers, na enige tropen jaren weer terug naar de Linnaeushof. Actief in het organiseren t.b.v. parochie en buurt.

    Wilhelmina -gehuwd met Joh. Kaskens, goudsmid te Diemen, later een bekende makelaar ter plaatse.

    Met uitzondering van het nabije Diemen bleven zij allen hun Watergraafsmeer trouw. Als het niet anders kon, werd er weleens naar de Pretoriusstraat verhuisd, maar dan woonde je al “in de stad”.

    De aanvoer van bouwmaterialen, zand, grint, kalk en cement vond plaats per schip. Op de dijk tegenover Quatfass waren op de fundamenten van het oude Tolhuis opslagplaatsen ingericht. Door de Ringvaart werden de schepen altijd getrokken. Hulp genoeg van de schooljeugd.

    In 1927 werd scheepvaart onmogelijk door het gele bruggetje.

    Grootvader H. Sibbel (1865-1922) profiteerde slechts 2 jaar van zijn buitenhuis op de Molenkade in Duivendrecht, ’t was de vervulling van een jongensdroom.

    Een grote tuin, veel kleinvee en vogels en voor de deur een steigertje in het water. Niet voor de boot, maar om heerlijk te vissen!

    21-12-1922 stierf hij 57 jaar oud.

    Zijn vrouw verhuisde naar hun huis op de Middenweg no.143 (?) tussen Wethouder Frankeweg en Fraunhoferstraat. Vrijwel zeker is dit ook een bouwwerk van H. Sibbel sr. Men ging trots op het 7 (5) voudig aanwezig zijn van het wapen van de Watergraafsmeer. ’t waren in ieder geval Zwanen. Hier werd Sinterklaas gevierd met een 20-tal kleinkinderen.

    Op 24-5-1927 overleed Oma Sibbel (Froukjen Bosma), 62 jaar oud.

    Door hun “honkvast” zijn hebben de “Sibbeltjes” een grote stempel op de Watergraafsmeer gezet.

    De kleinkinderen van Oma en Opa H. Sibbel-Bosma willen in 1988, 100 jaar na de trouwdag van hun grootouders, samenkomen.

    Zij zijn de Meer niet meer zo trouw gebleven. Verspreid over de gehele wereld en alle delen van Nederland.
  • Hij is overleden op 14 september 1879 in Alphen aan den Rijn, ZH, NLD, hij was toen 41 jaar oud.Bron 4
  • Registratie van overlijden op 17 september 1879.Bron 4
  • Een kind van Hermanus Sibbel en Henderijn Perkien
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 22 maart 2025.

Gezin van Hermanus Sibbel

Hij is getrouwd met Anna Catharina Elizabeth Berkel.

Zij zijn getrouwd op 2 juli 1862 te Rotterdam, ZH, NLD, hij was toen 24 jaar oud.Bron 2


Kind(eren):


Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Hermanus Sibbel?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Hermanus Sibbel

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Hermanus Sibbel

Hermanus Sibbel
1838-1879

1862

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. Geboorteakten IJsselstein 1838 akte 62*, https://hetutrechtsarchief.nl/collectie/C8B0168D8B0D44C480B28FB5D61836D7
    2. Huwelijksakten Rotterdam 1862 akte 457, https://hdl.handle.net/21.12133/B2119EF68F1645D6A7A254A259FD60C0
    3. Herinnering door Joop44, https://www.familysearch.org/photos/artifacts/193599876
    4. Overlijdensakten Rotterdam 1879 akte 3284*, https://hdl.handle.net/21.12133/33A44B27EF4844939793C5D5A2A49945

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 25 juni 1838 lag rond de 20,0 °C. De wind kwam overheersend uit het noord-westen. Typering van het weer: half bewolkt. Bron: KNMI
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1838: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 2,9 miljoen inwoners.
      • 6 januari » Samuel Morse en Alfred Vail geven de eerste demonstratie van hun telegraaf.
      • 28 juni » Koningin Victoria wordt gekroond in de Westminster Abbey in Londen.
      • 10 augustus » Oprichting van het Bisdom Algiers in Algerije.
      • 25 augustus » Einde van het slechts tweejarige bestaan van de Confederatie van Peru en Bolivia.
      • 10 september » Première van de opera Benvenuto Cellini van Berlioz in de Opera van Parijs.
      • 16 december » Slag bij Bloedrivier: De Voortrekkers, Nederlandstalige Afrikaner boeren, onder leiding van Piet Retief verslaan de Zoeloes.
    • De temperatuur op 2 juli 1862 lag rond de 14,5 °C. Er was 13 mm neerslag. De winddruk was 12 kgf/m2 en kwam overheersend uit het west-zuid-westen. De luchtdruk bedroeg 76 cm kwik. De relatieve luchtvochtigheid was 93%. Bron: KNMI
    • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was van 1849 tot 1890 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 14 maart 1861 tot 31 januari 1862 was er in Nederland het kabinet Van Zuijlen van Nijevelt - Loudon met als eerste ministers Mr. J.P.P. baron Van Zuijlen van Nijevelt (conservatief-liberaal) en Mr. J. Loudon (liberaal).
    • Van 1 februari 1862 tot 10 februari 1866 was er in Nederland het kabinet Thorbecke II met als eerste minister Mr. J.R. Thorbecke (liberaal).
    • In het jaar 1862: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 3,6 miljoen inwoners.
      • 5 januari » Slag bij Hancock (Amerikaanse Burgeroorlog)
      • 7 april » De Slag bij Shiloh wordt de bloedigste veldslag uit de geschiedenis van de Verenigde Staten.
      • 5 mei » Slag bij Puebla, Mexico verslaat de Fransen. Deze overwinning wordt elk jaar gevierd onder de naam Cinco de mayo.
      • 10 juli » Canonisatie van de HH. Paulus Miki en gezellen ("de 26 martelaren van Nagasaki").
      • 8 december » Met het Verdrag van Dappes vindt er een grenscorrectie plaats tussen Frankrijk en Zwitserland.
      • 13 december » De Geconfedereerde Staten winnen de Slag bij Fredericksburg in de Amerikaanse Burgeroorlog.
    • De temperatuur op 14 september 1879 lag rond de 16,8 °C. Er was 4 mm neerslag. De winddruk was 1 kgf/m2 en kwam overheersend uit het west-zuid-westen. De luchtdruk bedroeg 76 cm kwik. De relatieve luchtvochtigheid was 94%. Bron: KNMI
    • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was van 1849 tot 1890 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 3 november 1877 tot 20 augustus 1879 was er in Nederland het kabinet Kappeijne van de Coppello met als eerste minister Mr. J. Kappeijne van de Coppello (liberaal).
    • Van 20 augustus 1879 tot 23 april 1883 was er in Nederland het kabinet Van Lijnden van Sandenburg met als eerste minister Mr. C.Th. baron Van Lijnden van Sandenburg (conservatief-AR).
    • In het jaar 1879: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 4,0 miljoen inwoners.
      • 3 februari » Joseph Swan demonstreert de eerste gloeilamp met een gloeidraad van koolstof.
      • 14 maart » Albert Einstein, Duits theoretisch fysicus († 1955)
      • 19 april » Oprichting van de Zwitserse voetbalclub FC St. Gallen.
      • 15 september » In Haarlem wordt de eerste voetbalclub van Nederland opgericht, door de 14-jarige Pim Mulier. Hij noemt de club HFC, de Haarlemsche Football Club.
      • 21 oktober » Eerste demonstratie van de gloeilamp door Thomas Edison.
      • 31 december » Thomas Edison laat rondom een park tientallen gloeilampen branden als feestversiering en demonstreert daarmee zijn nieuwste uitvinding: het elektrisch licht.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Sibbel

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Sibbel.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Sibbel.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Sibbel (onder)zoekt.

    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Peter de Jong, "Kwartierstaat De Jong, Koelé", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/de-jong-stamboom/I428.php : benaderd 29 december 2025), "Hermanus Sibbel (1838-1879)".