getuigen; Arie van den Nieuwendijk
in de Dorpskerk begraven
(1) Hij is getrouwd met Appolonia (Pleuntje) Heus.
Zij zijn getrouwd op 25 november 1787 te Abcoude-Baambrugge, Utrecht, Nederland, hij was toen 23 jaar oud.
Kind(eren):
Gebeurtenis (Death of Spouse).
(2) Hij is getrouwd met Elisabeth (Lijsje) Neef.
Zij zijn getrouwd op 8 juli 1792 te Abcoude-Baambrugge, hij was toen 27 jaar oud.
Kind(eren):
Gebeurtenis (Death of Spouse).
In de huwelijkseakte met Apolonia Heus word vermeld dat Hendrik van Kooten Minderjarig is en Apolonia Heus meerderjarig is. Hendrik van kooten word begeleid doorzijn vader Gijsbert van Koten
op 5 maart 1800 word er een kind begraven in de Dorpskerk van Abcoude, er werd geen naam vernoemd
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9W2-G73H?wc=SM9D-YWB%3A1293261601%2C345732301%2C346274201%26cc%3D2037906&cc=2037906&lang=nl&i=235
DTB_RHC_Vecht_Venen_49.29 Abcoude-Baambrugge CIV trouwen
Trouwinschrijving Hendrik van Koten en ApolloniaHeus, 25-11-1787
Aktedatum: 25-11-1787
Akteplaats: Abcoude-Baambrugge
Bruidegom: Hendrik van Koten
Voornaam: Hendrik
Tussenvoegsel: van
Achternaam: Koten
Geboorteplaats: Breukelen
Woonplaats: Abcoude-Baambrugge
Bruid: Apollonia Heus
Voornaam: Apollonia
Patroniem: Jacobsdr
Achternaam: Heus
Geboorteplaats: Abcoude-Baambrugge
Woonplaats: Abcoude-Baambrugge
Huwelijksdatum: 25-11-1787
Datum ondertrouw: 09-11-1787
Huwelijksplaats: Abcoude-Baambrugge
Gezindte: Voor het gerecht
Toegangsnummer:DTB_RHC_Vecht_Venen_49 -
Inventarisnummer: 29
Paginanummer: 181 - 182DTB_RHC_Vecht_Venen_49.29 Abcoude-Baambrugge CIV trouwen
Trouwinschrijving Hendrik van Kooten en Elizabeth Neef, 08-07-1792
Aktedatum: 08-07-1792
Akteplaats: Abcoude-Baambrugge
Bruidegom: Hendrik van Kooten
Voornaam: Hendrik
Tussenvoegsel: van
Achternaam: Kooten
Geboorteplaats: Breukelen
Burgerlijke staat: WED
Woonplaats: Abcoude-Baambrugge
Bruid: Elizabeth Neef
Voornaam: Elizabeth
Achternaam: Neef
Geboorteplaats: Achttienhoven
Woonplaats: Abcoude-Baambrugge
Vorige vrouw: Appolonia Heus
Voornaam: Appolonia
Patroniem: Jacobsdr
Achternaam: Heus
Huwelijksdatum: 08-07-1792
Datum ondertrouw: 22-06-1792
Huwelijksplaats: Abcoude-Baambrugge
Gezindte: Voor het gerecht
Toegangsnummer: DTB_RHC_Vecht_Venen_49 -
Inventarisnummer: 29
Paginanummer: 224\222 - 224Datering: 25-01-1798
Soort akte: Testament
Testateur: Marretje Golofsdr Buys wed. Jacob Jacobsz Heus
Erfgenaam: de kinderen van haar dochter + Apolonia Heus en Hendrik van Kooten:
Achternaam: de kinderen van haar dochter + Apolonia Heus en Hendrik van Kooten:
Jannetje van Kooten
Geertje van Kooten
Oopje Heus, dochter gehuwd met Claas Boom.
Marretje Heus, dochter gehuwd met Cornelis Boom de jongste
Bijzonderheden: met benoeming van Cornelis Boom de jonste en Marten Kool,beide te
Baambrugge tot voogd.
indien de kleinkinderen het testament niet respecteren, dan worden zy
in de blote legitieme portie gesteld.
Verwijzingen: testament d.d. 11-6-1772 voor notaris F. Eilbracht te Abcoude
Notaris: W. GEERLING
Toegangsnummer: 34-4 Notarissen in de stad Utrecht 1560-1905
Inventarisnummer: 1833
Aktenummer: 113
Oud nummer: U243a006
34-4.2097 J. STELLINGWERF
Huur en verhuur
Datering: 18-06-1796
Soort akte: Huur en verhuur
Verhuurder: Teunis Weerdse Zwanik
Voornaam: Teunis
Achternaam: Weerdse Zwanik
Naamsvariant: Teunis W. Swanick
Woonplaats: Breukelenveen
Huurder: Hendrik van Kooten
Voornaam: Hendrik
Tussenvoegsel: van
Achternaam: Kooten
Woonplaats: Baanbrug
Onroerend goed: hofsteede met huis c.a. en 42 mergen zoo wei- als hooiland; Krommen Angster en Ouwkoper watermoolen.
Soort object: hofsteede met huis c.a. en 42 mergen zoo wei- als hooiland.
Locatie: Krommen Angster en Ouwkoper watermoolen
Belendingen: achter: Veenkade
Gerecht: Loenresloot
Notaris: J. STELLINGWERF
Toegangsnummer: 34-4 Notarissen in de stad Utrecht 1560-1905
Inventarisnummer: 2097
Aktenummer: 17
Oud nummer: U271a004Notitie bij de bovenstaande akte;
Teunis Weerdse Zwanink was Belegger Hij kocht en verkocht en verhuurde ontroerendgoed. Hij woonde in Breukeleveen. Zo was hij eigenaar van de ouwkoper watermolen maar, ook werd hij door koop in 1792 de eigenaar van Boerderij Sterreschans in Oukoop. zie;
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://dspace.library.uu.nl/bitstream/handle/1874/215313/THKB_1992-02_3.pdf%3Fsequence%3D1%26isAllowed%3Dy&ved=2ahUKEwi676DB5bmPAxV4gv0HHc9LAOIQFnoECBcQAQ&usg=AOvVaw21uonnYbMuqiCfAabGAZ7I
Hij verhuurde de molen met hofstede en bouwland aan Hendrik van Kooten. Na hetoverlijden van Hendrik van Kooten in het jaar 1800,
werd de molen op 16 april 1804 verhuurd aan Maarten van der Grift. Beroep Veehouder en dus ook Watermolenaar. Zie pacht en verhuur akte ; https://www.openarchieven.nl/hua:609C5BC2-237A-4642-E053-4701000A17FD of zie; https://hetutrechtsarchief.nl/onderzoek/resultaten/archieven?mivast=39&mizig=199&miadt=39&miview=ldt&milang=nl&mizk_alle=Teunis%20Weerdse%20Zwanink )
Maarten van der Grift was in zijn leven gehuwd met Grietje Boshof zie; https://www.genealogieonline.nl/blom_stamboom/I1084031017.php#tab-details
Testament
Datering: 25-01-1798
Soort akte: Testament
Testateur: Marretje Golofsdr Buys wed. Jacob Jacobsz Heus
Erfgenaam: de kinderen van haar dochter + Apolonia Heus en Hendrik van Kooten:
Jannetje van Kooten
Geertje van Kooten
Oopje Heus, dochter gehuwd met Claas Boom
Marretje Heus, dochter gehuwd met Cornelis Boom de jongste
Bijzonderheden: met benoeming van Cornelis Boom de jonste en Marten Kool, beide te
Baambrugge tot voogd indien de kleinkinderen het testament niet respecteren, dan worden zy
in de blote legitieme portie gesteld
Verwijzingen: testament d.d. 11-6-1772 voor notaris F. Eilbracht te Abcoude
Notaris: W. GEERLING
Toegangsnummer: 34-4 Notarissen in de stad Utrecht 1560-1905
Inventarisnummer: 1833
Aktenummer: 113
Oud nummer: U243a006
34-4.1834 W. GEERLINGVoogdbenoeming
Datering: 04-06-1808
Soort akte: Voogdbenoeming
Samenvatting: assumtie en substitutie, in plaats van de overleden
Teunis de Haan, over Jannetje van Kooten en
Geertje van Kooten, minderjarige kinderen van
+ Hendrik van Kooten en + Apolonia Jacobsdr. Heus
Geconstitueerde: Jacob Boom, zoon
Constituant: Cornelis Boom de jongste
Bijzonderheden: met acceptatie voogdy
Verwijzingen: voogdbenoeming d.d. 31-3-1800 voor notaris W. van Gulpen te Abcoude
huwelykse voorwaarden d.d. 25-11-1787 voor notaris W. van Gulpen te Abcoude
voogdbenoeming d.d. 14-6-1792 voor notaris W. van Gulpen te Abcoude
Notaris: W. GEERLING
Toegangsnummer: 34-4 Notarissen in de stad Utrecht 1560-1905
Inventarisnummer: 1834
Aktenummer: 112
Oud nummer: U243a007
Uit het begraafregister vn Nederhorst Den Berg blijkt dat er meer kinderen van Hendrik van Kooten zijn begraven
op 02-01-1816 is daar begravan Maria Marretje van Kooten
op 26-01-1816 is daar begraven Krijn van Kooten
De kromme Angstel
Angstel is een kleine rivier die is verbonden aan de Vecht. Hij loopt van Loenersloot naar het Abcoudermeer. Langs de rivier liggen ook de plaatsjes Abcoude en Baambrugge.
Ten noorden van Loenersloot is de rivier goed toegankelijk. Langs de rivier lopen wegen over de dijken, soms aan beide kanten. Vooral fietsers komen hier graag. Ook het bovenste deel, ten noorden van Nieuwer-ter-Aa.
De Angstel ligt hier op polderniveau (2,25 meter onder zeeniveau). In het landschap is de rivier goed te herkennen aan zijn bochten, langs de doodlopende weg. De rivier stroomt hier tussen veengebied en kleigebied.
Ten zuiden van Loenersloot is een deel niet toegankelijk.
Afvoer vn het water voor De Ronde Venen.
De rivieren Angstel, Gein, Holendecht, Winkel en Waver voeren het teveel aan water uit het veengebied naar de Vecht. De Angstel vormt met de Kromme Mijdrecht, de bovenloop van de Amstel, de Waver, de Winkel en de Aa, een soort cirkel om de Ronde Venen.
De afvoer van de Ronde Venen ging via deze riviertjes.
Bovenloop.
Tussen Nieuwer-Ter-Aa en de Oukoper Molen ligt de bovenloop van de Angstel. Dit deel noemt men dan ook wel de Kromme Angstel. De hoogte van de rivier ligt hier op polderniveau (2,25 meter onder NAP). In het landschap is de rivier goed te herkennen aan zijn bochten, langs de doodlopende weg.
De rivier stroomt hier tussen veengebied en kleigebied.
Leuk om te weten.
Kasteel Loenersloot is gebouwd waar de Lonoralaca (Loenerlaak) overging in de Angstel. De Loenerlaak veranderde langzaam in een sloot en werd zo de Loenersloot.
Slot Abcoude lag 1 kilometer ten zuiden van Abcoude. Rond 1860 is het kasteel afgebroken. In het weiland zijn nog de resten van de slotgracht te herkennen.
De geschiedenis van de Angstel sinds 1300
De Angstel voert al vanaf 1300 zijn water via het Gein en de Gaasp af naar de Zuiderzee (tegenwoordig het IJ).
De gebieden langs de Angstel hebben een eigen organisatie voor het beheer. Met de Angstel voor de opslag van water uit de polder. En een sluis in de Diemerdam.
14e eeuw: Stadswetering.
De Stadswetering wordt gegraven. Deze verbindt de Angstel en de Vecht met elkaar. Hierdoor kunnen mensen makkelijker van Amsterdam naar het zuiden varen.
15e eeuw: De Nieuwe Wetering.
De Nieuwe Wetering vervangt de Stadswetering. Deze nieuwe waterweg is vooral goed voor het vervoeren van turf. In de Nieuwe Wetering wordt een schutsluis aangelegd. Hierbij ontstaat het dorpje Nieuwersluis.
1860: Slot Abcoude afgebroken.
Slot Abcoude lag 1 kilometer ten zuiden van Abcoude. Rond 1860 is het kasteel afgebroken. In het weiland zijn nog de resten van de slotgracht te herkennen.
Eind 19e eeuw: De Stellingvan Amsterdam
Bij Baambrugge wordt een kering in de rivier aangelegd. Deze kan het water tegenhouden. En zo de polders Baambrugge-Oostzijde en Groenland onder water zetten. Dit is nodig als Amsterdam moet worden verdedigd tegen vijanden.
Het is onderdeel van de Stelling van Amsterdam. Die ligt op zo’n 15 kilometer rond de stad. De Stelling van Amsterdam wordt uiteindelijk nooit actief gebruikt.
De Oukoper molen Is een Watermolen van het type Wipmolen. De oukoper Wipwatermolen is gebouwd in 1644. in 1672 steken de Fransen de molen in brand. In 1675 word de moleen herbouwd.
De Oukoper Molen is misschien wel de meest bekeken molen die in beheer is van Utrechts Landschap. Gelegen pal aan de A2 tussen Utrecht en Amsterdam komen dagelijks vele honderdduizenden automobilisten aan de molen voorbij.
Het is diezelfde A2 die de molen bruut van haar polder heeft afgesneden. De structuur van het middeleeuwse copelandschap is echter nog grotendeels aanwezig.
https://www.utrechtslandschap.nl/gebied/erfgoed/oukoper-molen
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Hendrik (Heijn) van Kooten | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) 1787 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Appolonia (Pleuntje) Heus | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(2) 1792 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Elisabeth (Lijsje) Neef | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
begraafregister van Nederhorst den Berg
Huwelijkse akte met Apolonia Heus