Genealogy Richard Remmé, The Hague, Netherlands » Adriaan van Cruyningen (± 1420-± 1490)

Persoonlijke gegevens Adriaan van Cruyningen 


Gezin van Adriaan van Cruyningen

(1) Hij is getrouwd met Elisabeth van Glymes.

Zij zijn getrouwd op 8 augustus 1448.


Kind(eren):

  1. Jan van Cruyningen  ± 1450-± 1479


(2) Hij is getrouwd met Margarethe de Gand Villain.

Zij zijn getrouwd rond 1459.


Kind(eren):

  1. Jan V heer van Cruyningen  ± 1460-1513 
  2. Adriaan van Cruyningen  ± 1460-????


(3) Hij is getrouwd met Maria van Brugge Gruythuyzen.

Zij zijn getrouwd rond 1480.


Kind(eren):

  1. Jacob van Cruyningen  ± 1475-< 1512 


Notities over Adriaan van Cruyningen

rob_gomes.ged

Heer van Cruijningen, en tevens heer van Heenvliet en Woensdrecht.
Op 5 April 1451 stelt Philips de Goede van Bourgondië bij zijne brieven, gegeven te Brugge, in de plaats van heer Adriaan van Borsselen (= schoonzoon van Philips de Goede!), voor de tijd van 10 jaren, op de wedde, ere, bate, vervallen, nutschap en profijten daarop staande, tot burggraaf van Zeeland aan heer Adriaan (II) van Cruijningen, ridder. Op 8 Mei 1459 wordt heer Adriaan II door dezelfde hertog, bij zijn brieven gegeven te Brussel, voor de tijd van 12 jaren gecontinueerd in het officie van burggraafschap, ingaande 5 April 1461 (de Stoppelaar, Inventaris archief Middelburg, pag. 66 en pag. 85.) Heer Adriaan II was dus 1451-1473 burggraaf van Zeeland, daarna werd hij opgevolgd door Thomas v. d. Abeele (C. Stroobant, Notices sur les 4 anciennes vicomtés de Hollande, 1850-1853, pag. 177).
Op 24 Juni 1464 beleende Frank van Borsselen, graaf van Oostervant, weduwnaar van Jacoba van Beieren, heer Adriaan II van Cruijningen met de goederen, welke heer Jan IV, zijn vader, van de heerlijkheid Voorne in leen had gehouden (Versl. Arch. 1916, deel 2. pag. 183.) Op 20 Maart 1469 oorkondt Heer Adriaan II dat hij de inwoners van Heenvliet een privilege geeft, waarbij zij het stederecht ontvangen, met het recht om een weekmarkt te houden. Op 17 Mei daaraanvolgende oorkondt hertog Karel de Stoute, dat hij heer Adriaan II, bij dode van Jan van Cruijningen, zijn vader, beleent met het uitgors Bornesse tot een onversterfelijk erfleen ('t Hart, pag. 450, zie ook 't Chronologisch register op het vervolg van v. Mieris, pag. 138).
We zagen reeds dat heer Adriaan II op 11 Mei 1479 werd beleend met de van zijn oom Adriaan afkomstige goederen.
Volgens Juten (1) was heer Adriaan II dood in 1490, het handschrift in 't huisarchief van Wassenaar geeft 1490 als sterfjaar.
Heer Adriaan II was 3 X gehuwd:
1e in 1448 (voor 8 Augustus) Elisabeth v. Glymes, dochter van Jan I van Glymes, heer van Bergen op Zoom en van Johanna van Boutershem. Zij overleed eind 1458 (Juten 2, noemt een kwitantie van 23 Dec. 1458);
2e omtrent 1459 Margaretha van Vilain, dochter van Jean Vilain, heer van Pamele en Gudule van Raes;
3e Maria van Gruythuyse, dochter van Lodewijk van Brugge, heer van Gruythuyse, graaf van Winchester, ridder in de Orde van het Gulden Vlies, stadhouder van Holland (gest. 1492) en van Margaretha van Borselen van der Vere (gest. 29 Aug. 1510). Maria's ouders huwden in 1455.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Adriaan van Cruyningen?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Adriaan van Cruyningen

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Adriaan van Cruyningen

Adriaan van Cruyningen
± 1367-± 1409

Adriaan van Cruyningen
± 1420-± 1490

(1) 1448

Elisabeth van Glymes
± 1425-± 1458

Jan van Cruyningen
± 1450-± 1479
(2) ± 1459
(3) ± 1480
Jacob van Cruyningen
± 1475-< 1512

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).

Verwantschap Adriaan van Cruyningen

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen


Over de familienaam Cruyningen


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Richard Remmé, "Genealogy Richard Remmé, The Hague, Netherlands", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-richard-remme/I5146.php : benaderd 11 februari 2025), "Adriaan van Cruyningen (± 1420-± 1490)".