She is married to Jan van den Pol.
They got married on April 12, 1837 at Nijkerk , she was 20 years old.
ADDR langestraat, nijkerk
Child(ren):
Maria van Hell geb: 7 - 02 - 1817.
Dochter van Lubbert van Hell geb: 30 - 03 - 1785. overl. 14 - 09 - 1863 en Janna Wakker geb: 24 - 01 - 1780. overl: 27 - 03 - 1858.
Maria sprak haar vader aan dat hij magere paarden voor de wagen had, terwijl de rogge goed aan de prijs was. Vader Lubbert antwoordde: als de rogge goedkoop is dan zal ik wel met vette paarden rijden.
Als ze 20 jaar is trouwt ze met Jan van den Pol. Eerst wonen ze anderhalf jaar aan de Kleterstraat waar Jacob geboren wordt. Daarna in de zomer van 1838 kopen het huis met erf aan de Langestraat waar ze verder gaan met het vervoersbedrijf.
Ze krijgen 9 kinderen waarvan er 3 jong sterven.
Bij de Afgescheidenen laat ze zich niet onbetuigd, zodat er de volgende dag een schimpscheut aan de deur hing met daarop:
Vrouw van den Pol, gij zijt gek; dat konden we gisteravond horen....
Haar kinderen gaan kerkelijk verschillende kanten op; maar naar de kerkhereniging van 1892 prijst ze zich gelukkig dat al haar kinderen in de Gereformeerde Kerk herenigd zijn.
Toen ze ouder werd kwam Juffrouw van der Waals haar iedere week bezoeken, en na haar overlijden heeft ze een gedicht over Maria gemaakt.
Ze overleed op 15 - 03 - 1908.
Tieme Krem ( woonde achter de meul, later Molenstraat).
Grootmoeder Maria van den Pol-van Hell 1817/1908 is 91 jaar geworden, en woonde aan de Langestraat. Wist zeker dat ze niet aan kanker wilde sterven. Zo gebruikte ze daar Veenendaalse poeders voor. Ieder voorjaar wanneer het huis schoongemaakt werd en de kabinetswas gedaan, kwam hier tijd voor. Ze stuurde Tiemen Franken, bijgenaamd Tieme Krem ( Krem is een andere naam voor torenvalk) naar Veenendaal om ze voor haar te halen. Dit nam een dag in beslag al lopend op zijn klompen! Wanneer Tiemenbij grootmoeder Maria 's avonds moe terug kwam, was er een plek bij de haard, warme chocolademelk. Onderwijl tijd om alle belevenissen van die dag samen door te nemen. Om negen uur ging de papklok, waarna ieder zich ter ruste begaf.
Veenendaalse poeders werden in Veenendaal gemaakt waarbij de inhoud geheim was. Zo werden ze in papiertjes gevouwen, daarna in een doosje gedaan. Gebruiksaanwijzing: één maal per jaar een kuur. Wetenschappelijk is de werking hiervan nooit bewezen, maar velen zweerde er bij. Tot na 1960 waren ze nog te koop bij fam. Schueler, voorheen aan de Oosterstraat.
Maria van Hell ![]() | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1837 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jan van den Pol |
The data shown has no sources.