Stamboom Bernardus Mulder
The publication Stamboom Bernardus Mulder has been compiled by Gera (contact author). The data collection consists of 267 persons. A list with used sources and archives can be found at the sources page. You can find more statistical information about the publication (like numbers and dispersion of genealogical events) on the countings page. This publication was last updated on Thursday, December 16, 2010.
Deze kwartierstaat is in bewerking. Gegevens zijn op verschillende manieren verzameld. Ik heb geprobeerd om mensen van wie ik gegevens heb overgenomen te benaderen en/of te vermelden als bron, maar soms zie ik door de (stam)bomen het bos niet meer. Allen hartelijk dank voor jullie werk! Aanvullingen, correcties e.d zijn welkom.
De naam Mulder is een veel voorkomende achternaam. Het is een zgn. beroepsnaam. De verklaring van de naam is dat het een dialectvorm is van het beroep molenaar.
De naam Bernardus is een patroniem. Veel familienamen zijn ontstaan uit patroniemen, ook wel vadersnamen genoemd: namen die verwijzen naar de voornaam van iemands vader en zo de familierelatie kenbaar maken.
Op http://www.meertens.knaw.nl/nfb/ kan u meer vinden over de oorsprong en betekenis van achternamen.
Index of surnames
- Please choose the first character of the surname you are looking for:
A B C D E F G H J K L M N O P R S T V W Z - Most common surnames (surname cloud)
Starting points in this publication
- Wiegertje Mulder (First recorded ancestor), also see extended ancestor table.
- Jan Hendriks Mulder (Ancestor), also see comprehensive family tree.
- Bernardus Alberts Bernardus (Ancestor), also see comprehensive family tree.


